Ce se întâmplă cu Dan Alexa, după ce a anunțat că vrea să își dea demisia de la FC Botoșani

FC Botosani Dan Alexa valeriu iftime Superliga
Data publicarii: Miercuri 25 Octombrie 2023, 16:39
Data actualizarii: Miercuri 25 Octombrie 2023, 16:38

Dan Alexa a fost instalat pe banca tehnică a moldovenilor la începutul lunii septembrie.

Antrenorul nu a înregistrat nicio victorie la noul său club până acum. FC Botoșani e pe loc retrogradabil și situația critică de la echipă pare că nu are rezolvare nici după 13 etape desfășurate în primul eșalon al României.

Valeriu Iftime, patronul de la FC Botoșani, a vorbit despre Dan Alexa și a subliniat că nu va pleca de la club și că a vorbit deja cu el să rămână la echipă, în ciuda rezultatelor nefavorabile.

„Nu pleacă. Am vorbit cu el să rămână la noi. Sunt alte lucruri care l-au deranjat și sper să se lămurească. Era decis, dar are alte supărări. Să vedem, ne mai uităm acum peste ce s-a întâmplat. Jucătorii nu răspund la ceea ce antrenează el, au fost și acele rezultate de 1-5, 2-5...

După așa rezultate îți vine să te lași de meserie. Pentru mine nu e un subiect acesta. Dan Alexa e antrenorul meu și punct. Deocamdată, mă preocupă să câștig și eu un meci, apoi cred că totul va fi diferit. Totuși, am o echipă bună”, a spus Valeriu Iftime, potrivit DigiSport.

La finalul partidei Sepsi OSK - FC Botoșani 5-2, Dan Alexa, antrenorul moldovenilor a anunțat că ia în calcul să nu mai continue la FC Botoșani, punctând că este nemulțumit de unele lucruri care se întâmplă la echipă.

„Mă gândesc să nu mai continui, pentru că simt că dau, așa, în gol. Am avut o relație foarte bună cu domnul Iftime, un om deosebit, pentru mine e spectaculos, doar că sunt lucruri care mie nu-mi plac. Simt că echipa nu merge și atunci s-ar putea să nu o controlez și atunci cel mai corect față de el este să plec”, au fost cuvintele tehnicianului la flash-interviu.

Sepsi OSK - FC Botoșani 5-2

Benzar a înscris un autogol, iar Sepsi OSK a deschis scorul (minutul 15). Gabriel a restabilit egalitatea în minutul 25, însă Alimi i-a readus pe covăsneni în avantaj, în minutul 38.

Florescu a dus scorul la 2-2 în minutul 41, iar Sepsi a dat startul recitalului în repriza secundă. Aganovic (minutul 47), Alimi (minutul 66) și Gheorghe (minutul 85) au blocat tabela de marcaj la 5-2.