Liviu Ciobotariu îl compătimește pe Dan Alexa: "Sper să nu ia decizia asta"

Sepsi OSK - FC Botosani Dan Alexa Liviu Ciobotariu Superliga Liviu Ciobotariu
Data publicarii: Luni 23 Octombrie 2023, 20:42
Data actualizarii: Luni 23 Octombrie 2023, 20:42

Sepsi OSK - FC Botoșani s-a încheiat 5-2.

Cele două echipe s-au înfruntat în a 13-a etapă din sezonul regulat al Superligii României, iar Sepsi OSK a reușit să câștige după un lung șir de înfrângeri. De cealaltă parte, în schimb, FC Botoșani rămâne pe un trend descendent de la meci la meci.

La flash-interviu, Dan Alexa a spus că se gândește să își dea demisia, iar Liviu Ciobotariu, antrenorul lui Sepsi OSK, l-a îndemnat pe tehnicianul botoșănenilor să nu ia această decizie.

De asemenea, Liviu Ciobotariu a vorbit și despre evoluția elevilor săi și a subliniat că beneficiază de jucători de calitate, iar asta s-a văzut și pe teren.

„Alexa este unul dintre antrenorii foarte buni, sper să se mai gândească, să nu ia această decizie, pentru că în viața unei echipe sunt perioade în care nu ai reușite și trebuie să fii tu cel care ridică moralul jucătorilor și să fii puternic. Și eu am trecut prin astfel de momente. Eu zic să nu se grăbească și să meargă înainte.

Cazul meu este cel mai relevant. Am avut 13 meciuri fără înfrângere, am zis că atingem cerul cu mâna, apoi ne-am dus trei metri sub pământ. Trebuie să fii puternic și să o iei de la capăt.

Calitatea jucătorilor a făcut diferența, am jucători de calitate, care pasează foarte bine, care pentru atac sunt foarte buni. Schimbările au adus un plus. Mă bucur în primul rând pentru jucători de această victorie. A fost o apăsare enormă.

Cine a jucat fotbal știe ce înseamnă să treci prin astfel de momente. În prima repriză am făcut două greșeli impardonabile, ce nu se pot face la acest nivel, dar se întâmplă, orice jucător poate greși. Cum meciul trecut, Matei a ratat penalty, așa a greșit Damașcan acum, dar se întâmplă la fotbal.

Toate jocurile sunt foarte importante pentru noi. Am văzut meciul FCSB – Voluntari. Voluntari a jucat foarte bine, au o defensivă solidă, puteau înscrie pe contraatac. Îi cunosc, vom avea un meci foarte greu, mai ales că joacă acasă. Va fi un joc dificil, dar mai avem patru zile să ne pregătim”, a spus Liviu Ciobotariu după meci.

Sepsi OSK - FC Botoșani 5-2

Benzar a înscris un autogol, iar Sepsi OSK a deschis scorul (minutul 15). Gabriel a restabilit egalitatea în minutul 25, însă Alimi i-a readus pe covăsneni în avantaj, în minutul 38.

Florescu a dus scorul la 2-2 în minutul 41, iar Sepsi a dat startul recitalului în repriza secundă. Aganovic (minutul 47), Alimi (minutul 66) și Gheorghe (minutul 85) au blocat tabela de marcaj la 5-2.