Cum s-au descurcat stranierii din Liga 1 la echipele naționale? Radunovic și Susic, prestații impresionante

Romania Liga 1 mateo susic Risto Radunovic Superliga Ce au făcut stranierii din Liga 1 la echipele lor naționale? Radunovic și Susic prestații impresionante
Dragos-Stefan Soneriu
Data publicarii: Vineri 10 Septembrie 2021, 00:24
Data actualizarii: Vineri 10 Septembrie 2021, 00:17

S-a terminat pauza competițională, iar jucătorii străini se vor întoarce la echipele lor de club din Liga 1.

A fost o perioadă încărcată pentru o parte dintre stranierii din Liga, care au luptat alături de naționalele lor în preliminariile Campionatului Mondial din Qatar.

Prestații remarcabile au avut Risto Radunovic, cel care i-a adus un punct Muntenegrului, reușind să marcheze un gol spectaculos, din lovitură liberă, în ultimul minut al meciului cu Turcia și Matteo Susic, care a jucat 64 de minute în meciul terminat la egalitate de Bosnia și Herțegovina, cu Franța.

Prestațiile stranierilor din Liga 1 la echipele lor naționale

Vadim Rață – FC Voluntari – mijlocaș defensiv – Republica Moldova

Grupa F calificările la Cupa Mondială – Republica Moldova 0-2 Austria – nu a fost prezent în lot

Igor Armaș – FC Voluntari – fundaș central – Republica Moldova

Grupa F calificările la Cupa Mondială – Scoția 1-0 Republica Moldova – a jucat 90 de minute - căpitan

Grupa F calificările la Cupa Mondială – Insulele Feroe 2-1 Republica Moldova – a jucat 90 de minute – căpitan

Joyskim Dawa – FC Botoșani – fundaș central – Camerun

Grupa D calificările la Cupa Mondială – Camerun 2-0 Malawi – nu a fost prezent în lot

Grupa D calificările la Cupa Mondială – Coasta de Fildeș 2-1 Camerun – a jucat 90 de minute

Risto Radunovic – FCSB – fundaș lateral – Muntenegru

Grupa G calificările la Cupa Mondială – Turcia 2-2 Muntenegru – gol în minutul 90+7, a intrat de pe bancă din minutul 66

Grupa G calificările la Cupa Mondială – Olanda 4-0 Muntenegru – a jucat 90 de minute

Grupa G calificările la Cupa Mondială – Muntenegru 0-0 Letonia – a jucat 90 de minute

Marko Vukcevic -  FC Voluntari – fundaș lateral – Muntenegru

Grupa G calificările la Cupa Mondială – Turcia 2-2 Muntenegru – nu a fost inclus în lot

Grupa G calificările la Cupa Mondială – Olanda 4-0 Muntenegru – a jucat 38 de minute și a încasat un cartonaș galben

Grupa G calificările la Cupa Mondială – Muntenegru 0-0 Letonia – a fost rezervă neutilizată

Mateo Susic – CFR Cluj – fundaș lateral – Bosnia și Herțegovina

Grupa D calificările la Cupa Mondială – Franța 1-1 Bosnia și Herțegovina – a jucat 64 de minute pe postul de mijlocaș dreapta

Amical – Bosnia și Herțegovina 1-0 Kuwait – nu a fost inclus în lot

Grupa D calificările la Cupa Mondială – Bosnia și Herțegovina 2-2 – nu a fost inclus în lot

Donatas Kazlauskas – Academica Clinceni – extremă stânga – Lituania

Grupa C calificările la Cupa MondialăLituania 1-4 Irlanda de Nord – a jucat 16 minute

Grupa C calificările la Cupa MondialăBulgaria 1-0 Lituania – a jucat 71 de minute

Grupa C calificările la Cupa MondialăItalia 5-0 Lituania – a jucat 90 de minute

Rolandas Baravykas – UTA Arad – fundaș lateral – Lituania

Grupa C calificările la Cupa MondialăLituania 1-4 Irlanda de Nord – a înscris un gol în minutul 54 și a luat un cartonaș galben în minutul 90, a jucat 90 de minute

Grupa C calificările la Cupa MondialăItalia 5-0 Lituania – a fost rezervă neutilizată