Rapid București - FCU Craiova Giovanni Constantino Superliga Superliga Giovanni Constantino, antrenor FCU Craiova/sursa foto: Imago
Data publicarii: Vineri 19 Ianuarie 2024, 22:41
Data actualizarii: Sambata 20 Ianuarie 2024, 10:52

Rapid București a învins-o pe FCU Craiova cu 4-3.

Cele două echipe s-au întâlnit în etapa #22 din primul eșalon al României. La capătul celor 90 de minute, giuleștenii au beneficiat de toate cele trei puncte, după ce au revenit pe tabela de marcaj de la 1-3.

Giovanni Costantino, antrenorul principal al oltenilor, a vorbit după meci despre evoluția elevilor săi și a subliniat faptul că FCU Craiova a jucat bine, doar că totul s-a schimbat în momentul în care Rapid a primit lovitura de la 11 metri din minutul 76.

”Meci fantastic. Am jucat cu personalitate. Curaj. Avem cea mai tânără echipă din Superliga. E bine și rău. Încercăm să jucăm din spate. Rezultatul nu a fost al nostru. Îmi place echipa, cred că avem potențial bun. Dar am făcut greșeli care ne-au costat astăzi.

(n.r. despre schimbarea lui Bauza) A jucat foarte bine, dar în acel moment am avut nevoie să păstrăm rezultatul. Nu cred că ieșirea lui a schimbat meciului. Ci penalty-ul. De acolo a pornit totul.

În prima repriză, compartimentul defensiv a jucat bine. Cred că clubul încearcă să aducă un fundaș central, pentru că acolo nu stăm chiar bine. A și plecat cineva. Nu vreau să intru în detalii despre greșeli. Nu e nimic tehnic. E vorba doar de mentalitate”, a spus Giovanni Costantino după meci.

Rapid București - FCU Craiova 4-3

Dragoș Albu a deschis scorul în minutul 25, iar Ermal Krasniqi a restabilit egalitatea în minutul 43. Show-ul a început însă în repriza secundă, când s-au marcat cinci goluri.

Mai întâi, Willian Baeten a dus scorul la 2-1 în minutul 51, iar Alexandru Blidar a majorat diferența în minutul 56.

Formația dirijată de Cristiano Bergodi a turat însă motoarele, iar Albion Rrahmani a marcat în minutul 76 din penalty, Răzvan Onea a restabilit egalitatea în minutul 82, iar Borisav Burmaz a adus victoria pentru giuleșteni în minutul 90+4.