Ilie Dumitrescu știe ce jucător din Rapid - FCU nu a fost pe măsura așteptărilor: ”Prea simplu”

Rapid București - FCU Craiova Damjan Djokovic Ilie Dumitrescu Superliga Superliga Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Vineri 19 Ianuarie 2024, 23:36
Data actualizarii: Vineri 19 Ianuarie 2024, 23:35

Rapid București a învins-o pe FCU Craiova cu 4-3.

Cele două echipe s-au întâlnit în etapa #22 din primul eșalon al României. La capătul celor 90 de minute, giuleștenii au beneficiat de toate cele trei puncte, după ce au revenit pe tabela de marcaj de la 1-3.

Ilie Dumitrescu a vorbit după meci despre Damjan Djokovic, fotbalistul cotat la 300.000 de euro de site-urile de specialitate, care a fost adus la începutul lui ianuarie de la FCSB la Rapid București.

Mijlocașul croat a fost introdus de către Cristiano Bergodi, antrenorul principal al giuleștenilor, încă din primul minut în thriller-ul de pe teren propriu cu FCU Craiova.

”A jucat extrem de aproape de fundașii centrali. N-a acoperit foarte bine pe faza defensivă, pentru că au fost goluri luate din zona aceea, fără să existe pressing de întâmpinare. A fost puțin reținut, a jucat simplu. Nu s-a ridicat la un nivel de joc extraordinar”, a spus Ilie Dumitrescu, potrivit DigiSport.

Produs de ADO Den Haag (1998-2006), Excelsior Rotterdam (2006-2007) și Sparta Rotterdam (2007-2009), Damjan Djokovic a fost legitimat de-a lungul carierei sale la echipe precum Spartak Trnava, Monza, Cesena, Bologna, CFR Cluj, Livorno, GFC Ajaccio, Greuther Furth, Spezia Calcio, HNK Rijeka, Rizespor, Adana Demirspor, Rizespor, Al Raed și FCSB.

Rapid București - FCU Craiova 4-3

Dragoș Albu a deschis scorul în minutul 25, iar Ermal Krasniqi a restabilit egalitatea în minutul 43. Show-ul a început însă în repriza secundă, când s-au marcat cinci goluri.

Mai întâi, Willian Baeten a dus scorul la 2-1 în minutul 51, iar Alexandru Blidar a majorat diferența în minutul 56.

Formația dirijată de Cristiano Bergodi a turat însă motoarele, iar Albion Rrahmani a marcat în minutul 76 din penalty, Răzvan Onea a restabilit egalitatea în minutul 82, iar Borisav Burmaz a adus victoria pentru giuleșteni în minutul 90+4.