Rapid București - FCU Craiova Marius Lacatus Superliga Superliga Marius Lacatus
Data publicarii: Vineri 19 Ianuarie 2024, 22:32
Data actualizarii: Vineri 19 Ianuarie 2024, 22:31

Rapid București a învins-o pe FCU Craiova cu 4-3.

Cele două echipe s-au întâlnit în etapa #22 din primul eșalon al României. La capătul celor 90 de minute, giuleștenii au beneficiat de toate cele trei puncte, după ce au revenit pe tabela de marcaj de la 1-3.

Marius Lăcătuș a vorbit despre thriller-ul din Giulești și a subliniat faptul că în cazul în care jucătorii lui FCU Craiova nu ar fi greșit la golurile Rapidului, atunci elevii lui Cristiano Bergodi nu ar fi reușit să revină în joc.

”Eu cred că dacă nu interveneau acele două greșeli de la golurile doi și trei ale Rapidului era greu de crezut că se mai puteau gândi la victorie”, a spus Marius Lăcătuș după meci la televiziunea DigiSport.

Golul doi al Rapidului a venit în urma unei lovituri de la 11 metri, în timp ce a treia reușită din meci a giuleștenilor s-a petrecut după șutul lui Răzvan Onea din banda dreaptă, respins în propria poartă de Gurău, goalkeeper-ul oltenilor.

Rapid București - FCU Craiova 4-3

Dragoș Albu a deschis scorul în minutul 25, iar Ermal Krasniqi a restabilit egalitatea în minutul 43. Show-ul a început însă în repriza secundă, când s-au marcat cinci goluri.

Mai întâi, Willian Baeten a dus scorul la 2-1 în minutul 51, iar Alexandru Blidar a majorat diferența în minutul 56.

Formația dirijată de Cristiano Bergodi a turat însă motoarele, iar Albion Rrahmani a marcat în minutul 76 din penalty, Răzvan Onea a restabilit egalitatea în minutul 82, iar Borisav Burmaz a adus victoria pentru giuleșteni în minutul 90+4.