Bergodi, după remiza albă cu UTA Arad: „E o minune” Ce a spus antrenorul lui Sepsi referitor la returul cu Djurgardens

Sepsi - UTA Cristiano Bergodi Sepsi Sf. Gheorghe Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 07 August 2022, 20:32
Data actualizarii: Duminica 07 August 2022, 20:30

Sepsi a remizat pe teren propriu cu UTA Arad, în etapa a patra a Superligii, scor 0-0.

Returul dintre Sepsi și Djurgarden se joacă la suedezi acasă și poate fi urmărit în direct pe PRO Arena. Covăsnenii pleacă cu a doua șansă, în urma rezultatului negativ de pe stadionul din Sf. Gheorghe, 3-1.

Înainte de ultimul meci din turul al treilea preliminar Conference League, Sepsi OSK a remizat cu UTA Arad într-o partidă în care s-au creat ocazii de ambele părți, dar niciuna dintre cele două formații nu au reușit să fructifice.

Cristiano Bergodi, antrenorul covăsnenilor, a vorbit despre partida din a patra etapă a Superligii și, referitor la returul cu Djurgarden, a spus că ar fi o „minune” dacă reușește să se califice.

Bergodi: „E o minune dacă întorci scorul”

„Azi nu am ales soluţia cea mai potrivită atunci când ne-am aflat în faţa porţii. A fost un meci în care atunci când noi am atacat, UTA s-a apărat perfect, iar atunci când UTA a atacat, noi ne-am apărat perfect.

În repriza a doua am încercat să controlăm jocul, să impunem ritmul, dar a fost greu de găsit un spaţiu între liniile adversarului. A fost un meci echilibrat, în care s-a văzut clar că suntem obosiţi.

Un moment aşa... nu eram fenomeni nici cu patru-cinci meciuri în urmă, nici acum nu suntem proşti sau slabi.

Meciurile jucate în Conference League îşi spun cuvântul, e chesie de luciditate. Mergem acolo, e un meci de 90 de minute, normal că trebuie să căutăm repede un gol, să încercăm să dăm un gol în prima repriză, două sunt deja multe, atunci diferenţa... vom vedea, avem încredere şi vom juca încă un meci.

E o minune dacă întorci scorul, nu e o surpriză, e o minune. Dar minunile se întâmplă uneori în fotbal. Important e că facem încă un meci de Conference League şi aşa ne întăreşte ca echipă şi cred că vom fi mai buni dupa această dublă.”, au fost cuvintele lui Bergodi la conferința de presă.

Sepsi - UTA 0-0

Sepsi nu a reușit să marcheze niciun gol în partida cu UTA Arad, nici măcar în ultimele momente de joc, după ce Dobrescu a fost eliminat în minutul 79. Fotbalistul arădenilor a văzut al doilea galben după o intrare dură, iar elevii lui Poenaru au fost nevoiți să joace în 10.

Chiar dacă gruparea lui Bergodi a încercat să se arunce în atac, scorul a rămas 0-0, iar ambele echipe trebuie să se mulțumească cu un rezultat echitabil de ambele părți.