ASTRA - FCSB | Scandalul URIAS de la Mondial s-a mutat in Liga 1! Ce s-a intamplat imediat dupa golul primit de FCSB

Azdren Llullaku Albania FCSB Superliga Scandalul URIAS de la Mondial s-a mutat in Liga 1! Ce s-a intamplat imediat dupa golul primit de FCSB cu Astra
Data publicarii: Sambata 21 Iulie 2018, 22:25
Data actualizarii: Sambata 21 Iulie 2018, 22:30

Astra a dat lovitura cu FCSB chiar inainte de pauza.

Azdren Llullaku a revenit in Liga 1 in aceasta vara la 2 ani dupa ce impresiona la Gaz Metan Medias, club pentru ca a jucat intre 2012 si 2016, cu o pauza de jumatate de sezon cand a fost la Poli Iasi. Iar atacantul albanez a reusit sa dea lovitura din chiar primul meci.

Llullaku a deschis scorul contra echipei lui Nicolae Dica inainte de pauza dupa un corner. Atacantul de 30 de ani a decis sa sarbatoreasca golul facand gestul care a creat o controversa uriasa la Mondial - a mimat vulturul cu 2 capete.

• Scandalul URIAS de la Mondial s-a mutat in Liga 1! Ce s-a intamplat imediat dupa golul primit de FCSB cu Astra

Llullaku a jucat pentru nationala Albaniei, el fiind nevoit sa se mute la varsta de 12 ani din cauza razboiului kosovar.

Trei jucatori amendati la Mondial

Partida dintre Elvetia si Serbia de la Cupa Mondiala a fost urmata de un scandal in urma gesturilor facute de 3 dintre jucatorii elvetieni dupa golurile marcate in victoria cu 2-1.

Xhaka si Shaqiri, jucatori de origine kosovara, au fost amendati cu cate 10.000 de franci elvetieni (8.500 euro) dupa ce au mimat vulturul cu doua capete de pe stema Albaniei, in timpul meciului cu sarbii, in timp ce Lichtsteiner a primit la randul sau o amenda de 5.000 de franci elvetieni pentru "comportament nesportiv", dupa cum a anuntat FIFA. Serbia nu recunoaste independenta Kosovo, ceea ce confera gesturilor celor trei o latura politica.