ASTRA 1-0 FCSB | Llullaku ingroapa FCSB-ul in primul meci din campionat! Accidentare grava pentru Qaka la debutul in tricoul ros-albastru

Steaua FCSB Nicolae Dica Superliga LIVE ASTRA - FCSB
Data publicarii: Sambata 21 Iulie 2018, 23:00
Data actualizarii: Sambata 21 Iulie 2018, 23:19

Urmarim si comentam impreuna ASTRA - FCSB pe www.sport.ro, in aplicatia Sport.ro si pe Facebook/Sport.ro.

ASTRA 1-0 FCSB

FINAL DE MECI! Astra invinge FCSB-ul lui Dica la primul meci din campionat, dupa reusita lui Llullaku din minutul 43. Stelistii incep cu stangul noul sezon!

• LIVE ASTRA - FCSB

Min 90 + 5. Sut pe langa poarta a lui Balasa!

Min 88. O parada incredibila a lui Plamen la sutul lui Florin Tanase! FCSB putea egala pe final de partida

Min 83. Mrzljak, sut care trece milimetric pe langa poarta aparata de Balgradean! Ocazie de 2-0 pentru Astra!

Min 80. Iese de pe teren autorul singurului gol al acestui meci, Llullaku!

Min 78. La FCSB a intrat Momcilovic

Min 77. Teixeira se incurca in fata portii, apoi Morais trimite peste poarta. FCSB nu reuseste sa transforme nicio ocazie mare

Min 75. Qaka, introdus la pauza, nu rezista o repriza pe teren! Dupa faultul lui Bus, acesta este scos de pe teren pe brate, dupa interventia medicilor!

Min 73. Bus primeste si el cartonasul galben dupa ce l-a faultat pe Qaka!

Min 72. Morais centreaza in fata portii Astrei, Tanase incearca sa preia, insa trimite pe langa poarta

Min 70. Morutan suteaza putin peste poarta dupa o actiune superba a jucatorului celor de la FCSB

Min 65. Prima constructie importanta a FCSB-ului in repriza a doua. Pasa care ajunge la Denis Man in apropierea careului Astrei este respinsa fara probleme de apararea giurgiuveana

Min 63. Cartonas galben pentru Planic!

Min 60. Ratare URIASA a lui Laurentiu Bus! Ocazie de 2-0 pentru Astra dupa o pasa perfecta data de Nelut Rosu pentru Balaure si o cursa nebuna a lui Bus!

Min 49. Caronas galben vazut de Balaure!

Min 48. Galeria Stelei a fost scoasa de pe stadion! Motivul nu este cunoscut inca

Min 46. Doua schimbari inca de la pauza in echipa lui Dica - Qaka si Morutan vor debuta intr-un meci oficial pentru FCSB! Florinel Coman si Dragos Nedelcu sunt jucatorii inlocuiti.

PAUZA

Min 45. Centrare periculoasa a lui Balaure! Astra isi construieste tot mai multe ocazii pe finalul primei reprize

Min 43. GOOOL ASTRA! Llullaku deschide scorul inainte de finalul primei reprize!

Min 42. Ocazie mare ratata de Astra! Moise si Balaure construiesc faza periculoasa

Min 41. Corner executat bine de Denis Man, insa Nedelcu nu reuseste sa ajunga la balon

Min 39. Romario Benzar suteaza pentru o centrare, dar nimereste un adversar

Min 35. Sut total deviat al lui Llullaku

Min 31. Sut de la distanta al lui Nedelcu! Balonul trece peste poarta Astrei!

Min 28. Ovidiu Popescu suteaza spre careul Astrei, insa balonul este respins de apararea giurgiuveana

Min 27. Nelut Rosu centreaza in careul stelist, insa Junior Morais respinge decisiv

Min 26. Alexandru Stan scapa spre poarta FCSB-ului, insa alege sa paseze, iar giurgiuvenii nu reusesc sa construiasca in apropierea careului advers

Min 19. Faza periculoasa a Astrei, insa Planic are o interventie hotaratoare care opreste atacul giurgiuvenilor

Min 15. Erico Da Silva are o interventie salvatoare pentru Astra, la un atac al lui Florin Tanase care putea fi periculos

Min 9. Planic primeste ingrijiri medicale dupa duelul pe care l-a avut cu Bus. Stelistul poate continua

Min 6. Alexandru Stan trimite in plasa laterala! Situatie periculoasa din partea Astrei!

Min 5. Morais nu reuseste sa trimita in poarta Astrei si FCSB rateaza o noua ocazie mare!

Min 4. Ocazie uriasa pentru FCSB! O centrare a lui Romario Benzar pentru Florin Tanase

Min 3. O prima incercare de centrare periculoasa a lui Benzar, mingea ajunge la Denis Man, insa acesta nu reuseste sa controleze balonul

A inceput meciul!

ECHIPELE DE START

ASTRA: Plamen - Belu-Iordache, Bejan, Da Silva, Stan (capitan), Mrzljak, Moise, Balaure, Rosu, Bus, Llullaku

FCSB: Balgradean - Benzar, Balasa, Planic, Junior Morais, Popescu, Teixeira, Nedelcu, Coman, Man, Tanase (capitan)

Update 19.05: De teama ca partida ar putea fi amanata, oficialii FCSB s-au interesat de situatia de la Giurgiu. Oficialii Astrei le-au transmis ca terenul s-a uscat intre timp si este "mediu spre bunicel".

Sursa foto: Digisport

Update 18.30: Partida dintre Astra si FCSB risca sa fie amanata! Ploaia torentiala care s-a abatut asupra orasului Giurgiu in ultimele ore a provocat inundatii pe strazi! Imaginea de mai sus (sursa Meteoplus) este de pe o strada aflata in apropierea stadionului pe care ar trebui sa se dispute meciul din prima etapa a Ligii 1.

FCSB a anuntat toata vara ca vrea un fundas si un atacant, dar a renuntat la ambele posturi dupa ce a primit mai multe refuzuri.

Dica incepe campionatul fara Budescu si Alibec, vazuti drept marile vedete ale echipei acum fix un an. In lot au aparut doar doua nume importante, Qaka si Morutan, ambii insa fara certitudinea ca vor fi titluari.

Ros-albastrii trebuie sa raspunda la 3 intrebari majore in urmatoarele saptamani.

1. Cum va arata echipa fara Budescu?
Chiar daca a fost principala atractie din jocul Stelei in ultimul campionat, Budescu a fost lasat sa plece la prima oferta. Becali a anuntat inca din timpul sezonului ca e gata sa-i permita transferul. Fara el, jocul Stelei e asteptat sa acuze un soc pe care Dica trebuie sa-l administreze rapid daca vrea sa duca echipa in grupele Europa League.

2. Ramane Gnohere singurul atacant?

Becali a anuntat ca Florin Tanase va juca varf in startul sezonului, pana la revenirea lui Gnohere in urma accidentarii suferite in primavara. Cu Tanase atacant, Steaua a aratat rau anul trecut, cand capitanul a mai fost incercat in pozitie avansata. Nevoia unui atacant a fost recunoscuta de stelisti, insa toate negocierile purtate s-au incheiat cu esec. La fel cum s-a intamplat de fiecare data in ultimii ani, FCSB mascheaza o nevoie acuta cu o improvizatie facuta in casa. De fiecare data cand a folosit solutia de criza esecul a fost singurul care a trezit procesul deciziei la Steaua.