”Asta vreau aici!”. Cristiano Bergodi, prima reacție după debutul cu egal la Rapid

Cristiano Bergodi Rapid Rapid - Sepsi Superliga Cristiano Bergodi
Data publicarii: Sambata 15 Iulie 2023, 00:09
Data actualizarii: Sambata 15 Iulie 2023, 00:09

Rapid a remizat cu Sepsi OSK în prima etapă a noului sezon din Superligă, scor 0-0.

După meci, Cristiano Bergodi (58 de ani), antrenorul care a preluat Rapidul la începutul acestei săptămâni, a tras primele concluzii după debutul la noua sa echipă.

Italianul s-a arătat mulțumit de evoluția elevilor săi din prima parte a jocului și face apel la răbdare din partea suporterilor rapidiști.

Cristiano Bergodi: ”Asta și vreau aici!”

Am făcut o primă repriză bună. Mi-au plăcut băieții. Nu sunt mulțumit de rezultat, dar băieților nu pot să le reproșez nimic. Am căzut în a doua repriză, s-a văzut clar când lipsește forța și luciditatea. Prima repriză mi-a plăcut mult, asta și vreau aici. Să jucăm așa. Eu vreau mentalitatea de a juca bine, cu această ambiție, și acasă și-n deplasare.

Trebuie să reglăm lucrurile, la începutul campionatului trebuie neapărat să reglăm. E mult de muncă, nu se face o treabă bună de la o zi la alta. Tactic, fiecare are ideea lui de stil de joc.

Suporterii vor să vadă un astfel de meci, cu echipa care atacă. Marius e un jucător letal, dar în zona lui pe dreapta era aproape să ne strice debutul. E un început bun, oricum, e un rezultat pozitiv”, a spus Cristiano Bergodi, după meci.

În următoarea etapă, Rapid se va deplasa pe terenul celor de la Universitatea Cluj, în timp ce Sepsi va juca ”acasă” cu FCU Craiova.

Cristiano Bergodi, al treilea ”mandat” la Rapid

Cristiano Bergodi este ultimul antrenor care a adus un trofeu în Giulești. În 2007, cu el pe bancă, Rapid a învins Dinamo în duelul pentru Supercupa României, la loviturile de departajare. Acela a fost și meciul în care a debutat la Rapid Vladimir Bozovic, cel devenit un adevărat idol pentru suporteri.

Antrenorul italian a mai pregătit în România echipele FC Național, CFR Cluj, Poli Iași, FCSB, ASA Tg. Mureș, FC Voluntari și Universitatea Craiova.