UTA Arad - FC Botoșani 0-0. Moldovenii revin pe loc de play-off, gazdele au 6 meciuri fără victorie

UTA Arad FC Botosani Francisc Neuman Liga 1 Superliga
Data publicarii: Sambata 11 Decembrie 2021, 16:50
Data actualizarii: Sambata 11 Decembrie 2021, 19:55

Moldovenii revin pentru moment pe loc de play-off.

UTA Arad și FC Botoșani au remizat, scor 0-0, în cadrul etapei cu numărul 19 din Liga 1.

UTA - FC Botoșani 0-0

Prima repriză a adus ocazii importante la ambele porți, Florescu sau Shyliakov încercându-și norocul de la distanță. Cei doi portari au fost la post, reușind să-și mențină poarta intactă.

În partea secundă, echipa lui Marius Croitoru a fost ceva mai periculoasă. Hervin Ongenda l-a pus la încercare pe portarul Iacob în minutul 66, când a șutat periculos din interiorul careului, dar goalkeeper-ul arădenilor a respins în corner. Cu 10 minute înainte de final, UTA putea da lovitura prin Vukcevic, care a șutat în forță, însă Pap a respins în față, iar Miculescu nu a putut să-i ia fața lui Florescu.

S-a încheiat 0-0, iar UTA ajunge la șase meciuri consecutive fără victorie în Liga 1, aflându-se pe locul 9, cu 26 de puncte. De partea cealaltă, FC Botoșani urcă temporar pe loc de play-off, 5, cu 30 de puncte.

În runda următoare, UTA va juca pe terenul Universității Craiova, iar FC Botoșani va primi vizita lui Gaz Metan Mediaș.

Minutul 90+3: Final! UTA - FC Botoșani 0-0

Minutul 79: Ocazie UTA! Vukcevic trage puternic din apropierea porții, Pap reușește să respingă, iar apoi Florescu scoate mingea din careu.

Minutul 70: Ocazie FC Botoșani! Iacob pasează greșit, Enriko Papa încearcă un șut de la mare distanță, dar nu prinde cadrul porții.

Minutul 66: Ocazie FC Botoșani! Ongenda primește în careu și șutează din prima la colțul scurt, dar Iacob respinge în corner.

Minutul 45: Pauză!

Minutul 1: Fluier de start!

UTA Arad: Iacob - Baravykas, Benga, Medimorec, Shliakov - Passaglia, Vorobjovas - Ubbink, Miculescu, Roger - Dangubic

Rezerve: Balauru, Erico, Dima, Batha, Antal, Isac, Hora, Vukcevic, Călin

Botoșani: Pap - Braun, Racovitan, Tchakonte, Țigănașu - Tchakonte, Florescu - Tîrcoveanu, Ongenda, Souza Silva - Fili

Rezerve: Contra, Șeroni, Patache, Kage, Dragu, Croitoru, Remacle, Santos, Sila

După 18 etape, gazdele sunt pe locul al nouălea, cu 25 de puncte, în timp ce oaspeții ocupă poziția a șaptea, cu 29 de puncte, întâlnirea de azi fiind prima după meciul cu cântec al arădenilor cu FCSB, când centralul Marian Barbu a acordat eronat două penalty-uri bucureștenilor.

Aproximativ 5500 de fani vor avea acces pe ”Francisc Neuman”, precizează sportarad.ro. De altfel, suporterii au făcut spectacol la antrenamentul de ieri al celor de la UTA, când au aprins torțe, au strigat ”Suntem mândri de voi” și au cântat împreună cu jucătorii.