Antoine Griezmann e fascinat: ”Avem un portar incredibil”

Antoine Griezmann Atletico Madrid Jan Oblak Superliga
Data publicarii: Joi 14 Martie 2024, 14:49
Data actualizarii: Joi 14 Martie 2024, 14:48

Atletico Madrid a obținut calificarea în sferturile de finală UEFA Champions League.

Spaniolii au eliminat-o pe Inter după ce în tur au pierdut pe ”Giuseppe Meazza” cu 0-1. Atletico a învins-o pe ”Wanda Metropolitano” în manșa retur cu 2-1, 3-2 d.l.d. și a obținut accederea în optimile UCL.

Antoine Griezmann a vorbit după seara magică de la ”masa bogaților” și a admis faptul că Jan Oblak, goalkeeper-ul lui Atletico Madrid, e un ”portar incredibil”.

Slovenul a fost un factor principal al calificării în sferturile UCL, pentru intervențiile salvatoare din timpul regulamentar, dar și la loteria penalty-urilor.

”Am fost emoționat, pentru că la ultimul penalty, la Campionatul Mondial, noi am pierdut (n.r. Argentina - Franța).  Dar am încredere în cei care execută loviturile și avem și un portar incerdibil.

Am fost foarte determinați să-i prindem și știam că avem un portar care va putea apăra o lovitură”, a spus Antoine Griezmann, potrivit tuttomercatoweb.com.

Programul din UEFA Champions League

• Sferturi de finală: 9/10 aprilie (meciurile tur) / 16 - 17 aprilie (meciurile retur)
  • Semifinale: 30 aprilie/1 mai (meciurile tur) / 7-8 mai (meciurile retur)
  • Finala: 1 iunie (Wembley, Londra)

Pentru sferturile de finală nu există nicio regulă specială la tragerea la sorți, astfel că orice duel este posibil, inclusiv între echipele din aceeași țară, inclusiv între formațiile care s-au întâlnit în faza grupelor.

Vineri se vor stabili la Nyon și posibilele dueluri din semifinală, dar și formația care va fi considerată gazdă la finala de pe Wembley, programată pe 1 iunie.