Atletico Madrid - Inter 2-1 (3-2 d.l.d.) ! Lautaro Martinez ratează penalty-ul decisiv, fiesta pentru madrileni

Atletico Madrid - Inter uefa champions league Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 14 Martie 2024, 00:32
Data actualizarii: Joi 14 Martie 2024, 08:23

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre Atletico Madrid și Inter din optimile de finală UEFA Champions League pe www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.

Atletico Madrid - Inter Milano 2-1

După cele două manșe, Atletico Madrid și Inter Milano s-au aflat la egalitate, scor 2-2. Calificarea s-a decis la loviturile de departajare, unde echipa antrenată de Diego Simeone s-a impus cu 3-2.

• GOL Inter Milano - marchează Hakan Calhanoglu

Minutul 87 - GOOOL Atletico Madrid! Koke îi pasează lui Memphis Depay, care îl 'execută' pe Sommer din interiorul careului mic.

• Diego Simeone, antrenorul lui Atletico Madrid / Foto: Imago Images

Minutul 35 - GOOOL Atletico Madrid! Antoine Griezmann primește mingea în interiorul careului de la un adversar şi îl învinge pe portarul advers cu un şut în partea stângă a porţii

Minutul 33 - GOOOL Inter Milano! Barella centrează perfect de pe partea stângă, mingea ajunge la Dimarco, în interiorul careului, care marchează cu un șut bine plasat.

Minutul 5 - Ocazie importantă pentru Inter Milano! Yann Sommer are o intervenție spectaculoasă în fața lui Hermoso!

A început partida!

Atletico Madrid primește miercuri seară vizita celor de la Inter Milano pe ”Wanda Metropolitano” de la ora 22:00, în optimile de finală ale competiției UEFA Champions League.

În tur, ”nerazzurri” au reușit să-i învingă pe spanioli cu 1-0, grație reușitei lui Marko Arnautovic din minutul 79. Cele două cluburi s-au înfruntat atunci pe ”Giuseppe Meazza”.

UEFA Champions League | Atletico Madrid - Inter, LIVE TEXT de la ora 22:00! ”Wanda Metropolitano” e pregătită de remontada

Înainte de meci, Diego Simeone, antrenorul principal al lui Atletico Madrid, a vorbit despre revenirea lui Antoine Griezmann, care a lipsit în ultimele săptămâni din cauza unei accidentări la gleznă.

”Revenirea sa la echipă îmi oferă mai multe soluții la nivel tactic, dar și în timpul meciului. Îi cerem să joace meciul pe care vrea să-l joace. Avem un meci important împotriva uneia dintre cele mai bune echipe din lume”, a spus Diego Simeone, potrivit Tuttomercatoweb.