VIDEO EXCLUSIV Liverpool - Sparta Praga 6-1. Scor de tenis pe Anfield! Meciul a fost LIVE pe Pro Arena și VOYO.

Liverpool Europa League Harvey Elliott Jurgen Klopp Sparta Praga Europa League
Data publicarii: Joi 14 Martie 2024, 23:30
Data actualizarii: Joi 14 Martie 2024, 23:46

În prima manșă, ”cormoranii” s-au dezlănțuit în Cehia, cu Harvey Elliott MVP.

Liverpool - Sparta Praga 6-1, LIVE pe Pro Arena și VOYO

Minutul 90+3: Final de meci pe Anfield!

Minutul 55: GOOOL Liverpool! Harvey Elliott se alătură listei marcatorilor!

Minutul 48: GOOOL Liverpool! Dominik Szoboszlai şutează în forță! Balonul aproape a rupt plasa.

Minutul 46: Au revenit jucătorii pe teren. S-a reluat jocul!

Minutul 45+1: Se aude fluierul de pauză pe Anfield!

Minutul 42: GOOOL Sparta Praga! Superb gol de echipă! Veljko Birmancevic a fost găsit liber în careu de către Angelo Preciado și nu a stat pe gânduri!

Minutul 14: GOOOL Liverpool! Cody Gakpo a reuşit să înscrie din pasa egipteanului Salah.

Minutul 10: GOOOL Liverpool! Mohamed Salah îl păcăleşte pe apărător şi nu-l iartă pe Peter Vindahl.

Minutul 8: GOOOL Liverpool! Bobby Clark plasează mingea pe lângă portar, ce nebunie pe Anfield!

Minutul 7: GOOOL Liverpool! Darwin Nunez înscrie un gol superb, la "firul ierbii". Portarul rămâne spectator.

Minutul 1: Fluier de start pe Anfield!

Echipele de start

Liverpool: Kelleher, Bradley, Gomez, Quansah, Robertson; Szoboszlai, Endo, Clark; Salah, Nunez, Gakpo

Rezerve: Mrozek, Adrian, Van Dijk, Luis Diaz, Mac Allister, Elliott, Tsimikas, Gordon, McConnell, Koumas, Danns, Musialowski

Sparta Praga: Vindahl; Vitik, Krejci, Rynes; Preciado, Kairinen, Solbakken, Zeleny; Birmancevic, Kuchta, Laci

Rezerve: Vorel, Surovcik, Olatunji, Karabec, Tuci, Sadilek, Mejdr, Haraslin, Vydra, Panak, Wiesner, Sevcik

După 5-1 în turul din Cehia, Liverpool o primește pe ”Anfield” pe Sparta Praga în returul optimilor de finală ale Europa League, LIVE pe Pro Arena și VOYO de la ora 22:00.

Sparta a câștigat o singură dată pe teren englez în istoria participărilor în cupele europene, și acest lucru s-a întâmplat acum 40 de ani, tot în optimile Cupei UEFA, ediția 1983-1984, la Watford.

În prima manșă, Harvey Elliott (20 de ani) a devenit singurul fotbalist englez cu trei assist-uri într-un meci de EL, iar ”cormoranii” lui Jurgen Klopp deja se gândesc la sferturile de finală.

Rezumatul meciului tur, Sparta Praga - Liverpool 1-5

Rezultatele și marcatorii din optimile Europa League (meciurile tur)

Sporting Lisabona - Atalanta Bergamo 1-1

Au marcat: Paulinho 17, respectiv Gianluca Scamacca 39.

Qarabag FK - Bayer Leverkusen 2-2

Au marcat: Yassine Benzia 26, Juninho 45+2, respectiv Florian Wirtz 70, Patrik Schick 90+2.

AS Roma - Brighton 4-0

Au marcat: Paulo Dybala 13, Romelu Lukaku 43, Gianluca Mancini 64, Bryan Cristante 68.

Sparta Praga - Liverpool 1-5

Au marcat: Conor Bradley (autogol) 46, respectiv Alexis Mac Allister 6 - penalty, Darwin Nunez 25, 45+3, Luis Diaz 53, Dominik Szoboszlai 90+4.

AC Milan - Slavia Praga 4-2

Au marcat: Olivier Giroud 34, Tijani Reijnders 44, Ruben Loftus-Cheek 45+1, Christian Pulisic 85, respectiv David Doudera 36, Ivan Schranz 65.

Cartonaş roşu: El Hadji Malick Diouf (Slavia) 26.

Benfica Lisabona - Glasgow Rangers 2-2

Au marcat: Angel Di Maria 45+2 - penalty, Connor Goldson (autogol) 67, respectiv Tom Lawrence 7, Dujon Sterling 45+5.

SC Freiburg - West Ham United 1-0

A marcat: Michael Gregoritsch 81.

Olympique Marseille - Villarreal 4-0

Au marcat: Jordan Veretout 23, Yerson Mosquera (autogol) 28, Pierre-Emerick Aubameyang 42 - penalty, 59.

Cartonaş roşu: Alberto Moreno (Villarreal) 62.