Alexandru Mitriță știe ce le-a lipsit craiovenilor după înfrângerea de la Sibiu

FC Hermannstadt - Universitatea Craiova Alexandru Mitrita Superliga Superliga Alexandru Mitriță, jucător Universitatea Craiova/sursa foto: Imago
Data publicarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 17:15
Data actualizarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 17:14

FC Hermannstadt - Universitatea Craiova s-a terminat 2-1.

Sibienii au primit vizita oltenilor pe Stadionul Municipal din oraș. Meciul a contat pentru a 19-a etapă din sezonul regulat al Superligii României, iar la capătul celor 90 de minute, Universitatea Craiova a irosit șansa de a trece, cel puțin temporar, pe a doua poziție în campionat.

Alexandru Mitriță, care a revenit vara trecută la echipa din Bănie, a vorbit după meci și a subliniat faptul că Universitatea Craiova ar fi trebuit să ofere o reacție consistentă după al doilea gol înscris de FC Hermannstadt, doar că acest lucru nu s-a întâmplat.

"Erau 3 puncte foarte importante pentru noi, ajungeam aproape de FCSB. Am revenit foarte repede după gol, aveam multă încredere, dar am primit al doilea gol imediat și asta ne-a pus capac.

Trebuia să avem o reacție după acel gol. A fost o minge pierdută de mine, trebuia să-mi repar greșeala. Sunt bucuros că am făcut-o, dar nu acest lucru era important, ci cele 3 puncte.

Acest teren ne-a afectat foarte mult. Dacă nu era echipa, nu reușeam aceste goluri și assist-uri. Trebuie să avem o reacție după această înfrângere, trebuie să câștigăm neapărat cu Iașiul acasă.

Va fi un meci extrem de greu. Trebuie să ne mobilizăm, să vedem unde am greșit și să nu mai repetăm la partida următoare", a spus Alexandru Mitriță după meci.

FC Hermannstadt - Universitatea Craiova 2-1

După o primă repriză tăcută, Gabriel Iancu a deblocat tabela de marcaj în minutul 51, chiar după ce jucătorii au ieșit de la vestiare. Alexandru Mitriță a restabilit însă egalitatea două minute mai târziu.

După o oră de joc, Alexandru Oroian a dus scorul la 2-1 în favoarea celor de la FC Hermannstadt, iar până la capătul celor 90 de minute tabela de marcaj a rămas nemodificată.