FCSB academica cliceni Liga 1 Superliga Academica Clinceni 0-2 FCSB | I-au SPART in 3 minute! FCSB, victorie cu CHIN in fata Clinceniului: Man a deblocat punctele cu o faza de senzatie! AICI sunt fazele
Data publicarii: Luni 19 Octombrie 2020, 20:22
Data actualizarii: Luni 19 Octombrie 2020, 22:58

FCSB a reusit sa se impuna pe final in deplasarea cu Academica Clinceni!

ACADEMICA 0-2 FCSB

FCSB se impune cu doua goluri in trei minute, inscrise de Dennis Man si Olimpiu Morutan! Cel din urma a mai avut o ocazie imensa in a doua repriza, cand a primit in fata portii de la Cretu, dar a trimis mingea pe langa poarta.
Ros-albastrii au trecut astfel pe locul 2 in clasamentul Ligii 1, la egalitate de puncte cu campioana CFR Cluj.

FINAL!

Min. 89: GOOOOL FCSB! Olimpiu Morutan patrunde in careu, dribleaza doi adversari si inscrie!

Min. 86: GOOOOL FCSB! Dennis Man ia o actiune pe cont propriu in interiorul careului si trimite in poarta cu un sut puternic!

Min. 83: Ilie Poenaru mai face o schimbare! Cascini iese de pe teren, in locul sau a intrat Dumitru.

Min. 79: Lovitura libera pentru FCSB! Tanase trimite balonul direct pe poarta, Valceanu boxeaza atent!

Min. 78: Patriche vede cartonasul galben dupa o intrare dura la Octavian Popescu!

Min. 75: Iulian Cristea vede cartonasul galben dupa un fault la Raul Rusescu! Gazdele au cerut eliminare pentru jucatorul FCSB-ului.

Min. 70: OCAZIE URIASA FCSB! Morutan primeste in fata portii de la Cretu, dar trimite pe langa poarta lui Valceanu!

Min. 67: Dennis Man vede cartonasul galben dupa un fault la Patriche!

Min. 65: Inca o schimbare la FCSB! A iesit Sergiu Bus, in locul sau a intrat Ionut Vina!

Min. 60: Cascini vede cartonasul galben dupa o intrare dura la Cretu!

Min. 56: Octavian Popescu patrunde in careu si suteaza, dar balonul se duce mult pe langa poarta lui Valceanu!

Min. 46: Cate doua schimbari la ambele echipe! Buziuc si Ovidiu Popescu sunt scosi din teren la FCSB, in locul lor sunt trimisi Perianu si Octavian Popescu. La Clinceni au iesit Andronic si Petrescu si au intrat Raul Rusescu si Florin Achim!

Min. 46: A inceput a doua repriza!

PAUZA

Min. 40: Probleme in aparare pentru Clinceni! Dennis Man, aproape sa deschida scorul cu un sut din interiorul careului. Mingea se opreste in fundasii ilfoveni.

Min. 39: Cordea vede cartonasul galben dupa o simulare in interiorul careului!

Min. 19: OCAZIE FCSB! Actiune frumoasa a ros-albastrilor in careul lui Clinceni! Dennis Man ii trimite lui Bus cu calcaiul in careu, fostul atacant al lui Gaz Metan depaseste doi adversari si ii paseaza lui Tanase, ramas singur! Capitanul ros-albastrilor suteaza, dar balonul se ducce in transversala.

Min. 11: Lovitura libera pentru FCSB! Capitanul Tanase executa, dar mingea se duce mult deasupra portii lui Valceanu.

Min. 7: Sansa pentru gazde prin Cordea! Jucatorul lui Clinceni a primit la jumatatea terenului si a plecat cu balonul la picior spre poarta lui Vlad! Jucatorul venit de la Hermannstadt a sutat din 18 metri, dar portarul ros-albastrilor a fost pe faza si a prins mingea.

Min. 1: A inceput meciul!

Cu exceptia lui Coman, Toni Petrea poate conta pe toate piesele importante din echipa la jocul cu Clinceni. Stelistii surprind in atac, unde ii au atat pe Sergiu Bus, cat si pe Alex Buziuc. De la inceputul sezonului, Bus a fost schimbat aproape permanent cu Buziuc la pauza meciurilor jucate de FCSB. 3 dintre jucatorii din lotul lui Petrea - Buziuc, Sut si Cristi Dumitru - au jucat sezonul trecut pentru Clinceni.

Echipele de start:

Academica Clinceni: Valceanu – Pashov, Jutric, Patriche, M. Dobrescu – Cebotaru, Cascini – A. Cordea, Chunchucov, P. Petrescu – R. Andronic
Rezerve: G. Ureche – Fl. Achim, Chandarov, Boiciuc, Rusescu, Gardos, C. Serban, P. Pirvulescu, L. Dumitriu
Antrenor: Ilie Poenaru

_______________________________________________________________________________________
Ultimul meci al etapei a 7-a din Liga 1 le pune fata in fata pe Academica Clinceni si FCSB.

Cele doua echipe au un inceput bun de sezon. Gazdele sunt neinvinse de 5 etape. Baietii lui Ilie Poenaru nu au pierdut decat meciul cu CFR Cluj (1-2), reusind sa se impuna in fata celor de la Gaz Metan Medias (2-0) si sa obtina 4 remize, cu FC Hermannstadt (2-2), Chindia Targoviste (0-0), FC Botosani (0-0) si UTA Arad (0-0).

De cealalta parte, FCSB are 4 victorii, cu Astra Giurgiu (3-0), FC Viitorul (3-0), FC Arges (3-0) si Dinamo (3-2), si doua infrangeri, in fata celor de la FC Voluntari (1-2) si Poli Iasi (2-5).

In cele doua meciuri oficiale directe disputate pana acum de Academica Clinceni si FCSB, "ros-albastrii" au castigat un duel cu 3-0, iar cealalta partida s-a incheiat la egalitate, 0-0.

Meciul dintre Academica Clinceni si FCSB este programat de la ora 21:00 si va fi transmis in format LIVE TEXT pe www.sport.ro.

Echipele probabile:

Academica Clinceni: Valceanu - Pasov, Jutrici, Patriche, Dobrescu - Cebotaru, Gardos - Sandu, Dumitriu, Rusescu - Boiciuc

FCSB: Vlad - Cretu, Cristea, Miron, Pantiru - Vina, Popescu, Morutan - Man, Bus, Tanase