VIDEO Prinde Napoli dacă poți! Două goluri fabuloase și echipa lui Luciano Spalletti a rezolvat derby-ul cu Roma lui Jose Mourinho

Napoli AS Roma Giovanni Simeone Luciano Spalletti victor osimhen Italia
Data publicarii: Luni 30 Ianuarie 2023, 08:51
Data actualizarii: Luni 30 Ianuarie 2023, 08:53

Trupa napoletană continuă să fie lider în Serie A, cu 13 puncte avans față de a doua clasată, Inter Milano.

Napoli a învins duminică seara, pe teren propriu, formaţia AS Roma, scor 2-1, în etapa a 20-a din Serie A.

Echipa lui Luciano Spalletti a deschis scorul în minutul 17 prin golgeterul nigerian Victor Osimhen.

Intrat la pauză, El Shaarawy a egalat pentru Roma, în minutul 75, iar golul victoriei gazdelor a venit târziu, în minutul 86, atunci când a marcat Giovanni Simeone, un jucător care fusese introdus în joc abia în minutul 76.

Napoli - Inter Milano 53 - 40 la puncte în fruntea clasamentului din Serie A

Napoli are 53 de puncte şi este lider autoritar în Italia, la 13 puncte de echipa de pe locul secund, Inter Milano.

Într-un alt meci disputat duminică în cadrul etapei a 20-a, Lazio şi AC Fiorentina au încheiat la egalitate, scor 1-1.

Nicolo Casale a deschis scorul pentru gazde în minutul 8, iar Nicolas Gonzalez a egalat pentru oaspeţi în minutul 49. Ştefan Radu nu a fost convocat pentru această partidă.