Napoli - Juventus juventus Napoli Italia
Data publicarii: Vineri 13 Ianuarie 2023, 23:45
Data actualizarii: Vineri 13 Ianuarie 2023, 23:45

Napoli a dat de pământ cu Juventus în derby-ul din etapa a 18-a, scor 5-1.

Liderul din Serie A a început bine partida de pe Stadio ”Diego Armando Maradona” și a deschis scorul în minutul 14, prin Victor Osimhen. Vedeta Khvicha Kvaratskhelia a dus scorul la 2-0 în minutul 39, dar napoletanii nu s-au bucurat foarte mult de avantajul de două goluri.

Napoli - Juventus 5-1. Echipa lui Luciano Spalletti, lider detașat în Serie A

Angel Di Maria a reușit să reducă din diferență înainte de pauză, în minutul 42. În partea secundă, Rrahmani a punctat pentru 3-1, din pasa lui Kvaratskhelia, care a bifat al doilea assist la golul de 4-1 înscris de Osimhen.

Elmas a fost cel care a închis tabela, cu reușita sa din minutul 72, iar Napoli - Juventus s-a terminat 5-1.

Napoli este lider detașat în Serie A, la zece puncte de locul doi, ocupat de Juventus, la egalitate cu AC Milan, care are un meci mai puțin, cu Lecce.

În următoarea etapă, Napoli se va deplasa pe terenul celor de la Salernitana, în timp ce Juventus va primi vizita celor de la Atalanta.

Napoli - Juventus 5-1, echipele de start:

Napoli: Meret - Di Lorenzo, Rrahamani, Kim, Rui - Anguissa, Lobotka, Zielinski - Politano, Osimhen, Kvaratskhelia

Juventus: Szczesny - Daniolo, Bremer, Alex Sandro - Chiesa, McKennie, Locatelli, Rabiot, Kostic - Di Maria - Milik