FOTO ȘI VIDEO Performanță uriașă! Lecce Primavera a câștigat titlul cu patru români în teren timp de 120 de minute

Lecce Primavera Alexandru Borbei catalin vulturar Rares Burnete Razvan Pascalau Italia
Data publicarii: Sambata 10 Iunie 2023, 09:03
Data actualizarii: Sambata 10 Iunie 2023, 09:04

Lecce Primavera a reușit o performanță uriașă! A câștigat titlul în Italia la U19, după o finală incredibilă cu Fiorentina.

După 0-0 timp de 120 de minute, Lecce a dat lovitura în minutul 120+2, prin golul marcat de suedezul Emin Hasic (20 de ani) și a reușit să câștige titlul la Primavera 1 după o pauză de 19 ani.

Performanță uriașă: Lecce, campioană cu patru români în teren!

Performanța este uriașă și pentru România. Patru internaționali de tineret au fost integraliști în echipa lui Lecce în finala dramatică disputată pe Matei Stadium, ”casa” celor de la Sassuolo: Alexandru Borbei (19 ani, portar), Razvan Pascalau (19 ani, fundaș), Catalin Vulturar (19 ani, mijlocaș) și Rares Burnete (19 ani, atacant).

Imediat după meci, internaționalii s-au pozat cu trofeul de campioni. Nu a lipsit nici steagul României, așa cum se poate observa în imagini.

În sezonul precedent din campionatul Primavera 1, Inter Milano, echipa pregătită de Cristi Chivu, a reușit să câștige titlul după o finală câștigată cu 2-1 în fața lui AS Roma.

Astfel, Lecce va evolua în UEFA Youth League, competiție care va începe pe 19-20 septembrie.