"O seară de uitat!". Nota primită de Răzvan Marin în Gazzetta dello Sport, după meciul 101 în Serie A

Razvan Marin Cremonese Empoli Serie A Italia
Data publicarii: Sambata 15 Aprilie 2023, 08:44
Data actualizarii: Sambata 15 Aprilie 2023, 08:43

Răzvan Marin (26 de ani), mijlocașul lui Empoli, a fost integralist în eșecul suferit de formația sa pe terenul lui Cremonese, scor 0-1, în runda cu numărul 30 din Serie A.

Unicul gol al meciului s-a marcat în minutul 4. Leonardo Sernicola a centrat în careu, iar nigerianul Cyriel Dessers a profitat de lentoarea fundașilor lui Empoli, a avut suficient timp să preia și a marcat.

Răzvan Marin, nota 5 în Gazzetta dello Sport după Cremonese - Empoli 1-0

Ambele formații au avut ocazii importante de a marca ulterior, însă precizia la finalizare a lipsit. Răzvan Marin a fost aproape de un assist în minutul 87, când mingea sa expediată din corner a fost reluată în bară de Sebastian Walukiewicz.

Răzvan Marin a primit în Gazzetta dello Sport nota 5, cea mai mică din tabăra lui Empoli, la egalitate cu stoperul belgian Koni De Winter, care a gafat la golul lui Cremonese și a ieșit accidentat în prima repriză.

"Lent și mereu previzibil. O seară de uitat", au scris jurnaliștii italieni despre Răzvan Marin, care a ajuns la meciul cu numărul 101 în Serie A.

În ciuda eșecului suferit contra penultimei clasate, Empoli nu are mari emoții în finalul acestui sezon. Echipa lui Răzvan Marin se află pe locul 14 în Serie A, cu 32 de punccte, la 10 lungimi peste prima poziție retrogradabilă.

• 29 de meciuri a jucat Răzvan Marin la Empoli în acest sezon. A marcat două goluri și a oferit două pase decisive.
  • Răzvan Marin este cel mai valoros fotbalist român, conform Transfermarktt, cu o cotă de piață de 8 milioane de euro. Pe podium se mai află Nicolae Stanciu (6,5) și Darius Olaru (5,3).