VIDEO Mamma mia, ce thriller! Finalista Cupei Italiei, decisă după goluri în minutele 90+4 și 90+8

Atalanta Ademola Lookman Gianluca Scamacca mario pasalic Teun Koopmeiners Italia
Data publicarii: Joi 25 Aprilie 2024, 10:36
Data actualizarii: Joi 25 Aprilie 2024, 10:43

Juventus Torino și-a aflat miercuri seara adversara din ultimul act al competiției.

Atalanta a învins miercuri seara, pe teren propriu, scor 4-1, formaţia AC Fiorentina, în semifinalele Cupei Italiei, și echipa din Bergamo s-a calificat în finala competiţiei, după 0-1 în meciul tur.

Gazdele au deschis scorul repede, prin Teun Koopmeiners, în minutul 8, iar din minutul 53 au jucat cu un om în plus pe teren, după ce Nikola Milenkovic, de la Fiorentina, a primit cartonaşul roşu şi a fost eliminat.

Oaspeţii au reuşit totuşi să egaleze în inferioritate, prin Martinez Quarta, care a intrat în joc în minutul 55 şi a marcat în minutul 68.

Ademola Lookman și Mario Pasalic au dat lovitura după minutul 90

Gianluca Scamacca a semnat al doilea gol al Atalantei (75), care s-a dezlănţuit în prelungirile reprizei secunde: Ademola Lookman a înscris pentru 3-1 în minutul 90+4, iar Mario Pasalic a stabilit scorul final, 4-1, în minutul 90+8.

Atalanta s-a calificat astfel în finala Cupei Italiei, unde va înfrunta pe Juventus Torino.