Insigne a egalat recordul lui Diego Armando Maradona, la ultimul sezon pentru Napoli

lorenzo insigne Diego Armando Maradona Napoli Italia Lorenzo Insigne
Data publicarii: Duminica 23 Ianuarie 2022, 19:40
Data actualizarii: Duminica 23 Ianuarie 2022, 19:47

Atacantul italian Lorenzo Insigne a marcat duminică al 115-lea său gol în tricoul echipei SSC Napoli, în cursul meciului câştigat cu 4-1 în faţa "lanternei roşii" Salernitana, egalându-l astfel pe argentinianul Diego Maradona, fostul idol al suporterilor napolitani.

Insigne a intrat în joc în debutul reprizei secunde, în locul mexicanului Hirving Lozano, reuşind să transforme o lovitură de la 11 m, în minutul 53.

Celelalte goluri au fost marcate de Juan Jesus (17), Dires Mertens (45 - penalty) şi Amir Rrahmani (47) pentru învingători, respectiv Federico Bonazzoli (33).

În urma acestui succes, SSC Napoli a urcat provizoriu pe locul secund în clasament, depăşind-o cu un punct pe AC Milan, care o va înfrunta pe Juventus Torino în derby-ul etapei, duminică seara pe stadionul San Siro din Milano.

Diego Armando Maradona, care a încetat din viaţă în noiembrie 2020, la vârsta de 60 ani, a marcat 115 goluri în 259 de meciuri disputate pentru SSC Napoli, echipă pe care a ajutat-o să câştige singurele sale două titluri de campioană a Italiei, în 1987 şi 1990.