Ionut Radu Cremonese Fiorentina Italia Ionuț Radu
Data publicarii: Duminica 21 August 2022, 19:32
Data actualizarii: Duminica 21 August 2022, 19:33

Ionuț Radu (25 de ani) a gafat decisiv în meciul dintre Fiorentina și Cremonese, încheiat cu scorul de 3-2.

Bonaventura a deschis scorul pentru Fiorentina, însă Okereke a egalat la doar trei minute. Jovic însă și-a dus echipa în avantaj cu 10 minute înainte de pauză, iar Cremonese a rămas în 10 jucători după ce Escalante a văzut roșu direct.

Buonaiuto a reușit să egaleze pentru Cremonese, însă Ionuț Radu a gafat decisiv în al cincilea minut al prelungirilor, când Mandragora a șutat ușor spre poartă, goalkeeper-ul român s-a înălțat să prindă balonul cu ambele mâini, însă s-a lovit de bara porții și a căzut în plasă, trecând și mingea de linie, aducând astfel victoria Fiorentinei.

• Ionuț Radu

Antrenorul lui Cremonese, despre Ionuț Radu

În cadrul unei conferințe de presă, Massimiliano Alvini, antrenorul lui Cremonese, a dat detalii despre situația portarului român și dă de înțeles că portarul român va fi în continuare titular la nou-promovata din Serie A.

"În fiecare zi ne-am concentrat pe antrenamente pentru a încerca să ne perfecționăm, nimic altceva. Punctul lui forte este că se poate dedica complet antrenamentelor în fiecare zi. De acolo vine perfecţionarea jucătorului. I-am spus să se dedice complet perfecţionării", a spus Alvini, conform Tuttomercatoweb.

În următoarea etapă, cei de la Cremonese se vor duela cu AS Roma, pe ”Olimpico”.