România - Suedia 30-34 | 'Tricolorele' ratează șansa de a încheia CM din Spania în Top 10!

CM de handbal feminin Romania - Suedia LIVE Romania la CM de handbal feminin Handbal
Data publicarii: Luni 13 Decembrie 2021, 19:56
Data actualizarii: Luni 13 Decembrie 2021, 20:31

România a pierdut și ultimul meci de la Campionatul Mondial de handbal feminin din Spania!

Cristina Laslo a ieșit 'Player of the match' datorită celor 7 goluri marcate din 12 aruncări. România ratează șansa de a încheia Campionatul Mondial din Spania în Top 10, iar Suedia și-a asigurat prezența în fazele eliminatorii.

Min. 60: România - Suedia 30-34 Rotaru a înscris ultimul gol al meciului!

Min. 55: România - Suedia 29-32 'Tricolorele' reușesc să înscrie în inferioritate numerică, prin Crina Pintea și reduc din diferență.

Min. 54: România - Suedia 28-32 Zamfirescu primește o eliminare de două minute după un fault făcut pe atacul suedezelor.

Min. 54: România - Suedia 28-32 Laslo reușește să înscrie și reduce diferența la patru goluri, după ce Blohm nu a reușit să marcheze anterior.

Min. 49: România - Suedia 26-30 Laslo o vede bine pe Osase în fața semicercului de la 7 metri, jucătoarea română înscrie din cădere.

Min. 48: România - Suedia 25-29 'Tricolorele' înscriu după un atac construit, prin Laslo, care lovește puternic cu pământul și o învinge pe Ryde.

Min. 47: România - Suedia 23-27 Atac irosit al României prin Laslo, care a trimis mult peste poartă.

Min. 43: România - Suedia 22-25 Prima eliminare de două minute în tabăra Suediei prin Dano! Dincă a încercat să trimită o boltă, dar mingea s-a dus în bară!

Min. 41:  România - Suedia 21-24 Bazaliu reușește să înscrie cu o lovitură de generic, trimisă direct la vinclu, și reduce din diferență!

Min. 39: România - Suedia 20-22 Pintea înscrie cu o aruncare puternică de pe semicercul de 7 metri!

Min. 38: România - Suedia 19-22 Polocoșer vede eliminare de două minute, lovitură de la 9 metri pentru suedeze, Dumanska apără în fața lui Hagman, mingea revine la ea, dar trimite în bară.

Min. 37: România - Suedia 19-22 Lindqvist ratează aruncarea, trimițând mult peste poartă, dar Bazaliu trimite și ea pe lângă poartă

Min. 35: România - Suedia 18-21 Bazaliu se înalță superb și aruncă puternic, învingând-o pe Ryde!

Min. 34: România - Suedia 17-21 Rotaru aruncă de pe semicercul de 9 metri, dar portarul reține. Dumanska apără pe atacul suedezelor, iar România înscrie prin Laslo.

Min. 32: România - Suedia 16-21 Bazaliu înscrie cu o lovitură puternică trimisă peste zid, dar suedezele sunt rapide în atac și înscriu din nou!

Min. 31: România - Suedia 15-19 Bazaliu îi trimite bine lui Pintea, care înscrie cu o lovitură puterincă, trimisă cu pământul!

A început a doua repriză!

PAUZĂ! Suedia are un avantaj de cinci goluri la pauză!

Pintea a înscris trei goluri din patru aruncări, la egalitate cu Laslo, care are însă cu două aruncări mai mult. De cealaltă parte, Blohm și Hagman au câte patru goluri înscirse fiecare din 5, respectiv 6 aruncări!

În prima repriză, suedezele au înregistrat 28 de aruncări la poartă, în timp ce România are cu două mai puțin. Eficiența aruncărilor 'tricolorelor' este de 54%.

Min. 29: România - Suedia 14-19 Pintea a ratat de la 7 metri, suedezele au plecat pe contraatac și au reușit să înscrie prin Lindqvist!

Min. 28: România - Suedia 14-18 Hagman înscrie de la 7 metri, după ce Ostase a faultat-o pe Stromberg și a primit eliminare de două minute!

Min. 26: România - Suedia 14-17 Stromberg a înscris după un atac construit al suedezelor, după ce Rotaru a ratat pe atacul 'tricolorelor'!

Min. 24: România - Suedia 14-16 Blohm interceptează mingea pe atacul naționalei României, iar apoi suedezele reușesc să înscrie prin Mellegard.

Min. 22: România - Suedia 13-15 Pintea a înscris, apropiind naționala României de Suedia pe tabelă, însă Hagman transformă fără probleme lovitura de la 7 metri.

Min. 21: România - Suedia 12- 14 Badea pătrunde printre apărătoarele suedeze și reușește să înscrie, trimițând mingea printre portar și prima bară!

Min. 19: România - Suedia 11-13 Hagman o învinge pe Dumanska de la 7 metri cu o lovitură executată perfect!

Min. 18: România - Suedia 11-12 Laslo și Harabagiu nu s-au înțeles pe atacul României, Suedia recuperează mingea și atacă, primesc 9 metri, dar Laslo recuperează și înscrie prin Harabagiu.

Min. 17: România - Suedia 9-12 Laslo ratează atacul României, mingea este recuperată de suedeze, care scapă pe contraatac și înscriu prin Mellegard!

Min. 16: România - Suedia 9-10 Moisă pătrunde perfect și aruncă spre poartă, mingea se duce în bară și intră în plasă!

Min. 13: România - Suedia 8-7 Pintea înscrie din nou, suedezele atacă prin Hansson, dar Dumanska a apărat!

Min. 12: România - Suedia 6-7 Pintea reușește să înscrie în inferioritate numerică și reduce din diferență!

Min. 10: România - Suedia 4-6 Bazaliu a trimis în bara transversală pe atacul României, suedezele au recuperat și au reușit să înscrie prin Hansson, care a scos și o eliminare de două minute pentru Ilie!

Min. 7: România - Suedia 3-4 Hansson pătrunde perfect și înscrie din cădere, iar suedezele au ajuns la al doilea gol consecutiv, după reușita lui Roberts.

Min. 5: România - Suedia 3-2 Blohm vede cartonașul galben după un fault asupra lui Pintea, Laslo execută lovitura de la 7 metri, portarul apără inițial, dar mingea ajunge la jucătoarea României, care nu mai ezită.

Min. 3: România  - Suedia 2-2 Laslo înscrie din lovitura de la șapte metri obținută de Pintea, după ce tot ea a irosit o șansă pe atacul româncelor. Suedia a profitat și a înscris de două ori prin Blohm și Dano!

Min. 1: România - Suedia 1-0 Bazaliu a înscris cu o aruncare puternică trimisă peste zidul suedez! Adversarele României au pierdut ulterior mingea pe atac.

A început partida! Naționala României are prima lovitură în meciul cu Suedia!

Elevele lui Adi Vasile au avut o evoluție concludentă sâmbătă, scor 30-31 cu campioana mondială en-titre, Olanda, însă și-au compromis total șansele de pătrunde între primele opt echipe ale lumii, unde avansează doar ocupantele locurilor 1 și 2 din fiecare serie principală.

Tricolorele au avut ca obiectiv impus de Alexandru Dedu, președintele FRH, o clasare între primele 10 locuri, însă vor putea doar arbitra lupta din grupă pentru pătrunderea în sferturi.

• Dacă înving azi Suedia, tricolorele vor încheia pe locul 9. Oricare alt rezultat duce prima reprezentativă pe locul 4 în Grupa Principală II și pe locul 13 în clasamentul final.