ROMANIA - OLANDA 24-29 | Infrangere categorica pentru Romania in primul meci din grupa principala de la EHF EURO 2018! Se anunta un meci EXPLOZIV cu Ungaria! Cum putem ajunge in semifinale

Romania - Olanda EHF EURO Handbal Romania - Olanda Romania - Olanda EHF EURO LIVE Romania - Olanda EURO Handbal Handbal ROMANIA - OLANDA
Data publicarii: Duminica 09 Decembrie 2018, 20:35
Data actualizarii: Duminica 09 Decembrie 2018, 20:36

Urmarim si comentam LIVE Romania - Olanda de la EHF EURO pe www.sport.ro si pe Facebook Sport.ro!

ROMANIA 24-29 OLANDA

FINAL DE MECI! Buceschi inscrie de la 7 metri si se termina cu o infrangere la 5 goluri! In urma acestei infrangeri, Romania are sanse mici sa mai prinda primul loc in grupa - ar trebui ca Olanda sa obtina maxim 1 punct din ultimele 2 meciuri, cu Norvegia si Germania! Romania este 100% in semifinale daca bate Ungaria, insa nu ar mai putea obtine primul loc in grupa.

• ROMANIA - OLANDA

Romania joaca marti impotriva Spaniei, echipa deja eliminata, iar miercuri este marele meci cu Ungaria!

Live text:

23-29 Primim un nou 7 metri si Eliza Buceschi are sansa de a inscrie ultimul gol al meciului

23-29 Chiper inscrie frumos de pe flanc

22-28 Primim un nou gol usor, iar poate Olandei functioneaza perfect

22-27 In sfarsit vine golul dupa o recuperare si aruncare cu poarta goala. Olanda a atacat mereu in superioritate in ultimele minute, fiind scos portarul!

21-27 Aruncare mult pe langa din extrema si sperantele Romaniei se risipesc. Minutul 56

21-27 Primim un nou gol si meciul pare sa se fi terminat!

21-26 Incredibil! Dumanska apara din nou, insa Laslo arunca spre poarta goala dar trimite pe langa!

20-26 Primim usor un gol. Ce sansa am ratat de a ne apropia la 4 puncte!

20-25 O noua decizie controversata a arbitrilor! Neagu arunca din poarta in poarta desi era tinuta si rateaza! Arbitrii nu acorda eliminare si 7 metri!

20-25 In sfarsit!!! Dumanska apara, Neagu pleaca rapid si inscrie! Minutul 53

19-25 Crina Pintea primeste bine mingea si inscrie

18-25 Olanda nu mai rateaza deloc! Vine un nou gol de pe inter

18-24 Elisei ia o faza pe cont propriu si inscrie

17-24 Gol usor primit de Romania din extrema

17-23 Romania primeste 7 metri si se poate apropia la 6 goluri. Eliza Buceschi inscrie si are 6 goluri din 7 aruncari

15-22 Primim gol rapid dupa time-out

15-21 Al doilea gol consecutiv al Romaniei si, cu putina atentie, putem reveni in meci. Time-out al Olandei

14-21 Buceschi inscrie de la 7 metri cu putin noroc, mingea trecand pe sub bratul portarul Olandei. Minutul 45

13-21 Olanda joaca din ce in ce mai bine, pasa cu pamantul pe centru si vine un nou gol. Atacul Romaniei a suferit tot meciul, apararea a cedat in ultimele 10 minute.

13-20 Aruncare de la distanta, mingea loveste bara transversala. Romania pare sa fi cedat in aceste momente Minutul 43

13-20 Un nou gol de pe inter stanga al Olandei

13-19 Udristoiu calca pe semicerc la urmatorul atac iar Olanda pare de neoprit in aceste momente

13-19 Inca un gol dat de Olanda si Martin Ambros cere time-out. El le cere jucatoarelor sa schimbe mai mult directia, incercand prea mult pe centru sa sparga apararea Olandei.

13-18 Primim gol de la 7 metri si este cea mai mare diferenta de scor de pana acum

13-17 Pintea ramane singura pe semicerc, este tinuta si rateaza, insa nu se acorda 7 metri si 2 minute!

13-17 O noua aruncare de la sold, tactica preferata a Olandei in aceasta repriza.

13-16 Buceschi reuseste o incursiune excelenta si Romania pare sa isi fi revenit

12-16 Neagu trimite puternic, insa portarita olandei face un meci mare si blocheaza cu piciorul!

12-16 Primim un nou gol din flanc Minutul 37

12-15 Time-out-ul a functionat, iar Romania inscrie al 2-lea gol al reprizei

11-15 Un nou gol primit de Romania iar Martin Ambros cere time-out. Minutul 35

11-14 Contraatac rapid al Olandei pe extrema, Udristoiu se grabeste apoi si Olanda poate face cea mai mare diferenta de pana acum!

11-13 O noua aruncare de la sold si Olanda se desprinde

10-12 Pasa superba a lui Neagu pentru Crina Pintea, aceasta este blocata.

10-12 Udristoiu incearca un gol dintr-un unghi foarte dificil iar portarita Olandei apara. O noua aruncare de la sold a unei olandeze, mingea loveste bara. Minutul 32

10-12 Aruncare de la sold a unei jucatoare olandeze si avantaj de 2 puncte pentru acestea

10-11 Incepe repriza a doua cu posesie pentru Romania. Din pacate, aruncarea cu pamantul a lui Geiger este parata.

PAUZA

10-11 Olanda inscrie din nou cu 30 de secunde inainte de finalul reprizei!

10-10 Cristina Laslo egaleaza dupa o combinatie frumoasa

9-10 Reusita frumoasa a Olandei cu o aruncare de pe 9 metri. Minutul 28

9-9 Vine al 3-lea gol al Cristinei Neagu in minutul 27!

8-9 Olanda n-a mai dat gol de 7 minute. Din pacate, vine reusita de pe semicerc Minutul 25

8-8 Din nou o perioada cu multe ratari, Romania are atacul Minutul 24

8-8 Aruncare pe langa poarta Dumanskai si vine o noua sansa de a trece in adversar.

8-8 Doua ratari rapide succesive, mai intai Geiger si apoi Olanda! Chiper primeste apoi o pasa lunga si trimite pe langa portar! Time-out cerut de olandeze. Minutul 21

7-8 Romania a fost aproape de a egala in inferioritate, insa Cristina Neagu a trimis peste poarta. Iulia Dumanska apara insa apoi o aruncare si expira si inferioritate noastra. Fortare pe atacul Olandei si Romania poate egala din nou.

7-8 Ratare uriasa a Olandei dupa o recuperare - poarta era goala insa aruncarea din propria jumatate a unei jucatoare olandeze s-a dus pe langa poarta! Minutul 19

7-8 Nu am profitat de superioritate, iar apoi ramanem noi in inferioritate!

7-7 Romania este pentru prima data in avantaj in minutul 16:43! Din pacate, avantajul se duce rapid

Olanda ramane in inferioritate dupa o gafa mare a bancii! O jucatoare a intrat pe teren mai rapid decat trebuia si, dupa ce a fost analizata faza video, s-a decis sa fie data eliminare de 2 minute!

6-6 Neagu ii trimite din nou lui Pintea, dar aceasta este blocata de portarita Olandei. Mingea e recuperata si Neagu egaleaza din nou cu o aruncare superba!

Info: Poarta Olandei a fost mai eficienta cu un procentaj de 44% fata de 33% al Romaniei

5-6 Defensiva Romaniei este din nou pacalita de intrarea in centru a extremei iar Ambros Martin cere time-out!

5-5 Primul gol al Cristinei Neagu in acest meci aduce egalarea! Minutul 15

4-5 Primim usor gol de pe centru cu o dreapta inversa. Minutul 14

4-4 Chiper egaleaza din extrema, Olanda a ramas in inferioritate pentru 2 minute!

3-4 Din pacate, primim un nou gol dupa o venire surprinzatoare pe centru a extremei olandeze

3-3 Dragut inscrie superb de la 9 metri. Minutul 12

2-3 O noua ratare a Olandei care nu ne-a dat gol in superioritate numerica!

2-3 Atac prelungit al Romaniei dupa ce Ambros Martin a scos portarul, insa Neagu arunca peste poarta sub amenintarea jocului pasiv

APARAAAA DENISA DEDU!

2-3 Decizie dura a arbitrilor - 7 metri si eliminare pentru Udristoiu.

2-3 Olanda rateaza un nou atac iar Romania se poate apropia. Si reuseste prin Crina Pintea dupa o pasa superba a lui Neagu! Minutul 8

1-3 Neagu trimite puternic de pe 9 metri, portarita Olandei reuseste sa apere

1-3 Primul gol al Romaniei vine dupa o pirueta superba a lui Geiger pe langa o adversara! Minutul 6

0-3 O noua greseala in atac iar Olanda se desprinde Minutul 5

0-2 Ratam un nou atac, iar olandezele inscriu din extrema

0-1 Inscriu olandezele primul punct al meciului de la 7 metri. Minutul 3

0-0 Aruncare in bara, din pacate. Olanda primeste apoi 7 metri iar Denisa Dedu intra in poarta.

0-0 Ratam si noi atacul, Pintea trimite in portar. In aparare vine o interceptie si ramane egal dupa primele 2 minute.

0-0 Olanda are primul atac, Pintea blocheaza aruncarea si putem inscrie primul gol al partidei.

UPDATE: Sunt 150 de fani romani la Nancy in sala unde va incepe in curand partida dintre Romania si Olanda!

UPDATE: Dedu si Dumanska, cei mai buni portari la EURO!

"Antrenorii cauta portari experimentati, insa cea mai buna pereche dupa preliminarii este cea a Romaniei, formata din Denisa Dedu si Yuliya Dumanska, in varsta de 24 si 22 de ani", au scris cei de la EHF EURO.

Dumanska este la primul ei turneu european si este, deja, cel mai bun portar al Campionatului European pana in prezent, cu 40% din mingi aparate!

"Este ca si cum ar trai un vis. Sunt foarte mandra de ceea ce am reusit. Sunt in al noualea cer. Este un sentiment minunat!", a declarat Dumanska dupa meciul cu Norvegia.

Romania joaca la Europeanul de handbal feminin duminica, de la ora 19:00, impotriva Olandei, dupa trei zile de pauza.

Romania se poate apropia de semifinale daca invinge Olanda. Echipa lui Ambros Martin ar ajunge la sase punte si ar putea castiga grupa cu o singura victorie in urmatoarele doua meciuri. Spania si Urgaria urmeaza sa se lupte cu Romania.

Scenariul cel mai negru ar arata astfel: Romania egalata de Olanda si Germania. Totusi, si in acest caz, fetele noastre ar avea avantajul meciurilor directe cu cele doua echipe.

Romania poate obtine calificarea si daca e invinsa de Olanda, daca bate Spania si Ungaria in ultimele doua partide.

"Trebuie sa avem grija cu Olanda, e la fel de valoroasa ca Norvegia!", a fost avertismentul antrenorului tricolorelor dupa meciul cu nordicele.

Romania si Olanda sunt singurele care au castigat pana acum toate meciurile din grupele turneului.

Olandezele sunt adversare redutabile. Ele au avut cea mai mare ascensiune in handbalul feminin in ultimii ani. Sunt medaliate la ultimele trei turnee finale. Au obtinut argint la CM 2015 si EURO 2016 si bronz la CM 2017. Mai mult, au si un loc patru la Olimpiada de la Rio din 2016.