Dramatism total în campionatul de handbal! Ce a făcut Vâlcea și cum arată clasamentul în Liga Florilor

Liga Florilor CSM Bucuresti valcea Handbal
Data publicarii: Joi 06 Ianuarie 2022, 13:35
Data actualizarii: Joi 06 Ianuarie 2022, 14:12

SCM Râmnicu Vâlcea a învins-o dramatic pe CS Minaur Baia Mare, cu scorul de 33-32 (16-17), miercuri, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 10-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, care a opus echipele clasate pe locul 3, respectiv 2 în sezonul trecut.

Minaur a făcut o primă repriză mai bună şi a condus şi la patru goluri, 9-5 (min. 15), intrând la pauză cu un avans de un gol, 17-16.

Gazdele au evoluat mai bine în repriza secundă şi au avut în două rânduri avantaj de trei goluri pe tabelă, 22-19 (39) şi 26-23 (46). Finalul a fost dramatic: la 31-31, Minaur a ratat prin Burlacenko şi Laslo (7 metri), vâlcenele au înscris prin Elghaoui şi Glibko, iar formaţia oaspete nu a mai avut timp decât să reducă din diferenţă, 33-32.

Pentru echipa antrenată de Bent Dahl au marcat Evghenia Levcenko 8 goluri, Irina Glibko 5, Kristina Liscevic 5, Asma Elghaoui 4, Mireya Gonzalez Alvarez 4, Daria Bucur 2, Bobana Klikovac 1, Olga Gorşenina 1, Zeljka Nikolic 1, Roberta Stamin 1, Corina Lupei 1.

Golurile echipei băimărene au fost reuşite de Asuka Fujita 8, Cristina Laslo 6, Iaroslava Burlacenko 5, Jelena Lavko 4, Ana Maria Tănasie 3, Andreea Popa 3, Alexandra Severin 1, Angela Cioca 1, Anca Polocoşer 1.

În alt meci, campioana CSM Bucureşti a învins-o la limită pe CSM Slatina, cu 27-26 (15-13), după ce a încasat mai multe goluri pe final.

Cristina Neagu a reuşit 8 goluri pentru ''tigroaice'', Carmen Martin 5, Emilie Arntzen şi Siraba Dembele, câte 3. De la oaspete s-au remarcat Lorena Ostase, cu 8 goluri, Elena Olaru şi Luciana Popescu, 4 goluri fiecare.