Cum arată clasamentul final al Mondialului de handbal feminin din Spania și pe ce loc a încheiat România

clasament final cm clasment romania Romania la CM de handbal Spania Handbal
Data publicarii: Duminica 19 Decembrie 2021, 21:06
Data actualizarii: Duminica 19 Decembrie 2021, 21:17

Norvegia e noua campioană mondială la handbal feminin după ce în finala de azi a trecut de Franța, scor 29-22.

La turneul la care elevele lui Adi Vasile aveau obiectiv clasarea în primele 10 națiuni dar au terminat pe 13, nordicele conduse din teren de Nora Mork au arătat luciditate în momentele dificile din finala cu Franța.

Allison Pineau și colegele sale conduceau la pauză cu 16-12, însă în actul secund scandinavele au controlat autoritar jocul mai ales grație unui bloc defensiv ermetic. S-a terminat 29-22 și elevele lui Thorir Hergeirsson, campioane europene en-titre, cuceresc și aurul.

Danemarca a obţinut medaliile de bronz, după 35-28 cu Spania, în finala mică a competiţiei.