VIDEO CSM București "old-school". Neagu și Amorim au dat tonul, "Tigroaicele" revin pe primul loc. Clasamentul din Liga Florilor
![CSM București old-school . Neagu și Amorim au dat tonul, Tigroaicele revin pe primul loc. Clasamentul din Liga Florilor CSM Bucuresti Cristina Neagu Eduarda Amorim Liga Florilor](https://res.sport.ro/assets/sport/2022/04/07/image_galleries/748299/csm-bucuresti-old-school-neagu-si-amorim-au-dat-tonul-tigraoicele-revin-pe-primul-loc-clasamentul-din_size6.jpg)
Experimentatele Neagu și Amorim, cândva rivale în meciurile din Liga Campionilor, au demonstrat ce forță are echipa lui Adi Vasile.
- A fost primul meci pentru Eduarda Amorim în tricoul echipei Primăriei.
CSM Bucureşti a revenit pe primul loc în clasamentul Ligii Naţionale de handbal feminin după ce a învins în deplasare formaţia CS Măgura Cisnădie, cu scorul de 36-19 (15-9), joi, într-un meci în devans din etapa a 21-a.
Cristina Neagu a marcat 10 goluri pentru CSM Bucureşti, iar brazilianca Eduarda Amorim, la meciul său de debut pentru ''tigroaice'' a înscris de două ori. Alexandra Dindiligan a marcat 4 goluri pentru campioane, iar Malin Aune, Siraba Dembele şi Ema Ramusovic au reuşit câte 3 goluri.
Ajunsă la 35 de ani, Amorim juca la Rostov din vara anului trecut. De meserie inter stânga, aceasta a avut cea mau bună perioadă în tricoul lui Gyor, cu care a cucerit cinci trofee Champions League (2013, 2014, 2017, 2018 și 2019).
Marilena Neagu a fost cea mai bună marcatoare a gazdelor, cu 7 goluri.
Clasament Liga Florilor
1. CSM Bucureşti 53 puncte (21 jocuri)
2. CS Rapid Bucureşti 51 p (20 j)
3. SCM Râmnicu Vâlcea 40 p (19 j)
4. CS Minaur Baia Mare 39 p (20 j)
5. CS Măgura Cisnădie 39 p (21 j)
6. SCM Gloria Buzău 37 p (20 j)
7. HC Zalău 34 p (20 j)
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News