CSM Bucuresti Carmen Martin Eduarda Amorim Jelena Grubisic tess wester Handbal
Data publicarii: Marti 31 Mai 2022, 17:10
Data actualizarii: Marti 31 Mai 2022, 17:10

CSM București a ratat titlul în Liga Națională de handbal feminin în dauna fetelor de la CS Rapid București.

Echipa feminină de handbal CSM Bucureşti, clasată pe locul secund în Liga Naţională la finalul sezonului 2021-2022, a anunţat, marţi, că s-a despărţit, odată cu încheierea stagiunii, de zece jucătoare.

10 jucătoare au plecat de la CSM București

Şi-au încheiat contractele cu CSM portarii Jelena Grubisic, Tess Wester, extrema dreapta Carmen Martin, interii stânga Eduarda Amorim, Samara Da Silva, pivotul Yvette Broch, interul dreapta Barbara Lazovic, extrema stânga Martine Smeets, centrul Denisa Vâlcan şi extrema stânga Diana Fînaru.

Siraba Dembele Pavlovic, Cristina Neagu şi Elizabeth Omoregie şi-au prelungit contractele cu clubul, care a efectuat încă din iarnă primele mutări pentru noul sezon, semnând înţelegeri cu portarul suedez Evelina Eriksson (Vipers Kristiansand), dar şi cu interul stânga francez Kalidiatou Niakate (Brest Bretagne Handball) şi extrema dreapta rusă Marina Sudakova (ŢSKA Moscova), transmite Agerpres.

Rapid, campioană după 19 ani la handbal!

Rapid București a câștigat titlul în Liga Florilor după 19 ani, în urma victoriei obținută pe terenul lui Râmnicu Vâlcea, scor 35-27.

Ultima etapă s-a jucat cu titlul pe masă, iar Rapid avea nevoie de victorie pentru a-și adjudeca titlul. CSM București s-a duelat cu Baia Mare, iar la pauză, cele două echipă au avut scoruri în oglindă, 17-16 avantaj pentru adversare. Rapid s-a desprins în a doua repriză, având 19 goluri marcate, în timp ce Vâlcea a rușit să mai înscrie doar de 10 ori.

CSM București a câștigat duelul cu Baia Mare, 33-29, însă a terminat la un punct în spatele echipei din Giulești în clasament, cu 68 de puncte obținute.