FOTO ȘI VIDEO Ce a făcut Dinamo în super-duelul din EHF European League cu deținătoarea trofeului Fuchse Berlin

Dinamo Andrii Akimenko EHF European League Fuchse Berlin Lazar Kukic Handbal
Data publicarii: Miercuri 15 Noiembrie 2023, 08:27
Data actualizarii: Miercuri 15 Noiembrie 2023, 08:34

”Dulăii” lui Xavi Pascual au impresionat sezonul trecut în Champions League, dar acum nu au mai primit wild-card-ul dorit.

CS Dinamo Bucureşti a fost învinsă de Fuchse Berlin, deţinătoarea trofeului, cu scorul de 33-30 (16-11), marţi seara, în deplasare, în Grupa G a competiţiei masculine de handbal EHF European League.

Campioana României a suferit primul său eşec din grupă, în faţa celei mai bune echipe din competiţie.

Fuchse Berlin în EHF European League, un fel de Sevilla în UEFA Europa League

Fuchse a câştigat EHF European League în 2015, 2018 şi 2023, iar în alte trei rânduri a jucat finala (2017, 2019, 2021).

După zece minute echilibrate, Fuchse s-a desprins pe tabelă, iar la pauză a avut cinci goluri în plus (16-11).

Ecartul a crescut în repriza secundă la opt goluri (21-13), iar apoi la nouă (25-16), dar Dinamo a marcat ultimele patru goluri ale partidei şi s-a înclinat la o diferenţă onorabilă (30-33).

Andrii Akimenko și Lazar Kukic, cei mai buni marcatori ai lui Dinamo

Pentru echipa antrenată de Xavi Pascual au marcat Andrii Akimenko 6 goluri, Lazar Kukic 5, Luka Cindric 4, Stanislav Kasparek 4, Miklos Rosta 3, Ante Kuduz 2, Călin Dedu 2, Ali Zein 2, Dan Racoţea 1, Alex Pascual Garcia 1.

Vladimir Cupara a încheiat cu 7 intervenţii (21,88%), iar Saeid Heidarirad a apărat un şut (12,50%).

Golurile echipei germane au fost înscrise Tim Freihofer 10, Mathias Gidsel 6, Nils Lichtlein 4, Matthes Langhoff 3, Hakun West Av Teigum 3, Mijajlo Marsenic 3, Hans Lindberg 2, Lasse Bredekjaer Andersson 1, Jann Keno Jacobs 1.

Dejan Milosavljev a apărat 10 şuturi (25,64%).

Meciul a fost arbitrat de islandezii Jonas Eliasson şi Anton Palsson, iar delegat EHF a fost austriacul Christian Kaschuetz.

Dinamo e pe locul 2 în grupă, urmează returul cu Fuchse

În celălalt meci din grupă, Chambery Savoie Mont Blanc Handball a învins în deplasare echipa bosniacă RK Izvidac cu 40-27.

Fuchse conduce în clasament, cu 6 puncte, urmată de Dinamo, 4 puncte, Chambery Savoie Mont Blanc Handball, 2 puncte, RK Izvidac 0 puncte.

Pe 21 noiembrie, Dinamo va juca la Bucureşti cu Fuchse Berlin.