CSM Bucuresti, pe podiumul Ligii Campionilor: bronz la Budapesta, dupa 26-20 cu Buducnost. Imagini emotionante: Neagu, in lacrimi la final

CSM Bucuresti EHF Champions League Handbal Liga Campionilor Vardar Skopje Handbal
Live Blog
Batalia pentru trofeul Champions League
Data publicarii: Duminica 07 Mai 2017, 16:02
Data actualizarii: Duminica 07 Mai 2017, 22:01

Urmarim si comentam impreuna tot ce se intampla in Final Four-ul Ligii Campionilor pe www.sport.ro si Facebook/Sport.ro
Corespondentul ProTV Adi Costeiu ne tine la curent cu tot ce se intampla inaintea, in timpul si dupa meciurile de la Budapesta

22:00 07 May
ETO Gyor a castigat Liga Campionilor pentru a treia oara

ETO Gyor s-a impus in finala Ligii Campionilor, in fata luI Vardar Skopje, dupa prelungiri, scor 31-30. Scorul dupa 60 de minute a fost 26-26.

17:55 07 May
18:45 ETO Gyor - Vardar Skopje, in finala de la Budapesta

Campioana Ungariei, Gyor ETO, antrenata de selectionerul României, Ambros Martin, va juca a sasea finala din istoria sa si are doua trofee la activ, in 2013 si 2014. HC Vardar va disputa prima finala de Liga Campionilor din istoria echipei.
17:50 07 May

CSM Bucuresti a castigat medaliile de bronz la Budapesta, dupa ce a trecut cu 26-20 de Buducnost Podgorica.

Pentru CSM au marcat Gullden 9 goluri, Manea 3, Martin 3, Ayglon 2, Mehmedovic 2, Bradeanu 2, Niombla 2, Curea 1, Dache 1, Torstensson 1, iar de la Buducnost s-a remarcat Bulatovic, cu 5 reusite.

Finalul partidei a fost marcat de un moment emotionant. Handbalistele celor doua echipe s-au imbratisat, la fel a facut si Cristina Neagu cu colegele sale, de care se va desparti. Jucatoarele lui Buducnost au facut cerc in jurul Cristinei, care nu si-a putut stapani lacrimile.

16:42 07 May
20:34 06 May
Per Johansson: "Nu am mai vazut astfel de erori la CSM, apararea a fost mult prea slaba"

"Am avut un inceput extrem de slab, cu erori pe care nu le-am mai vazut pana acum la CSM. Nu am fost agresive in defensiva. Am facut erori tehnice care ne-au costat.

Nu ne-au surprins cu nimic, stiam ca Vardar joaca agresiv, ataca, cauta sa inscrie mai mult decat primeste.

Am fost nervos la time out-uri, pentru ca nu eram in meci. Nu jucam cu intensitatea de care aveam nevoie, jucam altceva.

Am tot incercat sa revenim, sa schimbam lucrurile. Apararea a fost mult prea slaba.

Nu am prestat jocul pe care ni l-am dorit. Am incercat sa schimbam si jucatoarele, si sistemul, insa nu am reusit mai mult.

Sper ca pentru finala mica sa se schimbe niste lucruri. Nu vrem sa ne intoarcem la Bucuresti fara medalie. Ne dorim macar bronzul", a spus si Per Johansson la Dolce Sport.
20:30 06 May
Oana Manea: "Nici nu-mi mai venea sa ma uit la tabela"

"Ne-am pus baza pe aparare, am lucrat mult, dar am facut multe greseli. Am avut un inceput slab si ezitant, cred ca emotiile ne-au dat peste cap.

Eu m-am simtit bine, dar am fost putin agitata. Insa de la inceput am fost ezitante. Noi stiam ce avem de facut, dar nu am putut sa reactionam.

Este o infrangere usturatoare. Am alergat tot meciul dupa adversare, dar a fost greu. La un moment dat, nici nu-mi mai venea sa ma uit la tabela.

Astfel de lucruri s-au mai intamplat, dar sunt mereu dureroase", a spus Oana Manea la Digisport.
18:47 06 May

CSM Bucuresti 33-38 Vardar Skope

Min 60 - Final de meci: CSM castiga repriza secunda cu 3 goluri, dar pierde meciul la 5! Vardar merge in finala, dupa 38-33 cu CSM Bucuresti. Campioana Romaniei a facut o prima repriza dezastruoasa, iar in repriza secunda a incercat sa revina, dar Vardar s-a dovedit a fi o echipa extrem de puternica si de motivata

Min 57 - Meciul se indreapta catre un deznodamant crud: Vardar pastreaza 7 goluri avans

Min 48 - Per Johansson mai vrea un time out, dar e destul de tarziu. Tehnicianul incearca sa isi motiveze juctoarele si sa puna ordine in echipa. Acesta indeamna la calm si luciditate

Min 45 - Mai sunt 15 minute pana la finalul meciului, dar jucatoarele de pe banca lui Vardar se bucura ca si cum echipa lor e calificata

Min 43 - Vardar reface sec diferenta de 10 goluri, iar finala e tot mai aproape pentru macedonence. Din nefericite, CSM-ului nu ii ies prea multe nici in repriza secunda

Min 41 - Macedonencele nu isi pierd luciditatea nici macar o secunda. Radicevic trimite cu sange rece o bolta peste Paula Ungureanu, de pe extrema

Min 40 - Trei goluri consecutive marcate si de CSM, care se apropie la 7 lungimi: 27-20

Min 38 -In inferioritate pentru alte doua minute, Vardar puncteaza de doua ori consecutiv...

Min 36 - Au trecut sase minute din repriza a doua, iar diferenta nu se micsoreaza: 25-17

Min 31 - In inferioritate in inceputul reprizei, tot Vardar este cea care inscrie prima. Torstensson puncteaza si ea ca raspuns: 22-14

Min 30 - Vardar intra la pauza cu 8 gouri avans. La ultima faza, Carmen Martin a marcat si a scos un rosu direct la Khimyrova, care i-a pus o piedica urata

Min 25 - Lekic, cea mai buna jucatoare a lui Vardar, puncteaza imediat

Min 25 - Linnea Torstensson inscrie cu o aruncare in forta, dar CSM ramane la 10 goluri in spate: 19-9

Min 23 - E greu de gasit o pozitie din care CSM sa poata inscrie: al treilea 7 metri ratat!!! Gullden a trimis pe jos, dar Susnina a scos mingea cu piciorul

Min 21 - NIMIC! NIMIC nu functioneaza in echipa CSM-ului in acest meci. Macedonencele intercepteaza excelent si au contraatacuri in trei, avand doar portarul in fata: 10 goluri avans pentru Vardar

Min 20 - Per Johansson mai cere un time out. Linnea Torstensson: "All in for the final"

Min 20 - Vardar nu se opreste: macedonencele percuteaza continuu, iar aruncarile intra una dupa alta! E 17-8

Min 19 - Camilla Herrem este un demon in coasta CSM-ului. Norvegianca inscrie pe banda rulanda: 16-8. Faptul ca CSM a primit 16 goluri in doar 19 minute spune totul despre repriza dezastruoasa a campioanei en-titre a Europei

Min 18 - INCREDIBIL: CSM rateaza doua aruncari de la 7 metri consecutive

Min 16 - Oana Manea scoate 7 metri si eliminare de doua minute. Covic a lovit-o in fata pe romanca

Min 15 - Atacul CSM-ului parca incepe sa functioneze, dar apararea nu da semne de revenire! Paradoxal, apararea a fost punctul forte al CSM-ului in ultimele doua sezoane

Min 12 - Paula scoate in sfarsit, iar CSM profita cu o aruncare de pe pivot: gol Lobach! Scorul e 9-5

Min 10 - Macedonencele inscriu exasperant de usor si pastreaza 6 goluri avans: 9-3

Min 9 - Vardar da replica imediat si marcheaza, apoi Gullden mai puncteaza o data: 8-3 pentru macedonence

Min 8 - GOL CSM! In sfarsit! Gullden puncteaza pentru a doua oara

Min 8 - Poarta CSM-ului nu functioneaza deloc. Toate aruncarile pe poarta ale celor de la Vardar au fost gol. Pe de alta parte, nici atacul nu se descurca mai bine. Per Johansson are o sarcina grea: trebuie sa revitalizeze o echipa cazuta!

Min 7 - Amandine Leynaud e in mare forma in poarta lui Vardar. Frantuzoaica, fosta la Oltchim Ramnicu Valcea, a luat un singur gol in 7 minute

Min 6 - Lobach rateaza de pe pivot, apoi Vardar mai inscrie o data. Per Johansson cere time out pentru a pune in ordine echipa

Min 4 - Macedonencele au inceput in forta meciul si au deja 3 goluri diferenta. Barbara Lazovic a invins-o pe Grubisic cu o aruncare bomba in vinclu

Min 2 - Vardar face 2-0, dar CSM inscrie si ea prin Bella Gullden, cu o aruncare de la 7 metri

Min 1 - Vardar inscrie prima prin norvegianca Camilla Herrem

18:45 Start de meci in sala Papp Laszlo din Budapesta. Atmosfera incendiara: fundalul sonor e dominat de romani

18:32 06 May
Selectionerul Romaniei si antrenorul Gyorului, Ambros Martin, saluta fanii din tribuna. A urcat sa vada meciul CSM - Vardar.
18:25 06 May
Suporterii CSM domina clar in tribune, de la Skopje au venit circa 100 de fani.
17:46 06 May
ETO Gyor, prima finalista a Ligii Campionilor! Gyor a trecut cu 26-20 de Buducnost, in fata unei sali care le-a incurajat continuu pe handbalistele maghiare.
17:31 06 May
Doar 10 minute pana la finalul primei semifinale, iar ETO Gyor e cu un pas in ultimul act. Maghiarele conduc cu 21-16, echipa Cristinei Neagu, Buducnost, pare tot mai chinuita.
17:18 06 May
Meci dezastruos pentru Buducnost-ul Cristinei Neagu. In minutul 38, scorul este 15-9 pentru ETO Gyor. Buducnost a fost condusa la pauza cu 12-9, iar in repriza secunda nu a inscris.
16:03 06 May

Intrebarea secolului pentru Primaria Bucuresti:

16:02 06 May
15:57 06 May
Bannerul a fost dat jos de stewarzi dupa aproximativ 10 minute.
15:52 06 May
Incep tensiunile in sala de la Budapesta - fanii maghiari au afisat un banner pe care scrie: "1918: bunica mea e mai batrana decat Romania".

15:15 06 May

Ultimele pregatiri pentru marele meci din aceasta seara - antrenamentul fetelor de la CSM Bucuresti.

14:46 06 May

Primii romani au ajuns la arena pentru a-i tine galerie Cristinei Neagu. La 16:15 incepe Gyor - Buducnost, prima semifinala a Final Four-ului.

14:19 06 May
14:11 06 May
Cristina Neagu, mesaj pentru romanii veniti la Budapesta: "Sa tineti si cu mine!" :)

Buducnost, echipa Cristinei Neagu, o intalneste pe Gyor, de la ora 16:15, in prima semifinala a Final Four-ul de la Budapesta.

"Sper din tot sufletul ca fanii romani care au venit sa sustina CSM-ul sa sustina si echipa mea in semifinala. Ar inseamna foarte mult pentru mine."

"Sunt constienta si realista ca Gyor este favorita. Datorita tuturor circumstantelor. Buducnost este cea mai buna perioada din cariera mea si imi doresc enorm sa mult sa termin aceasta perioada cu un trofeu.", a spus Cristina Neagu la DolceSport.

Cristina Neagu va juca din vara pentru CSM Bucuresti.
14:03 06 May
12:03 06 May
11:03 06 May
Partida de azi va fi si un duel intre doua dintre jucatoarele emblematice ale Ligii Campionilor din ultimii ani.

Bella Gullden (golghetera din 2015) si Andrea Penezic (co-golghetera cu Neagu in 2015) sunt din nou cele mai bune marcatoare ale celor doua echipe.

Penezic domina clasamentul celor mai bune marcatoare din acest sezon, cu 87 goluri, Gullden fiind pe locul 6, cu 79 de goluri, cu doar un gol mai putin decat Cristina Neagu.

Gullden a declarat inaintea plecarii la Budapesta ca nu stie cate goluri a marcat pana acum si ca isi doreste sa marcheze oricat de multe, doar pentru a asigura o noua victorie a CSM-ului la Budapesta.
09:18 06 May
Sala Papp Laszlo din Budapesta, care are o capacitate de 12.000 de locuri, e SOLD OUT!

Vor fi aproximativ 2000 de romani in tribune.
20:39 05 May
18:41 05 May
Adrian Costeiu, corespondentul ProTV si Sport.ro la Final Four-ul Ligii Campionilor, ne tine la curent cu tot ce se intampla la Budapesta.
17:55 05 May
Mayssa Pessoa: "Cei doi ani petrecuti la CSM au fost fantastici! Acum vreau Liga cu Vardar"

"A fost o surpriza pentru mine ca am picat in semifinala cu CSM. Dar e ceva frumos, pentru ca ma pot intalni din nou cu fostele mele colege. Acum sunt insa la Vardar si vreau sa castig. Va fi un duel pe cinste, ambele echipe vor da tot ce au mai bun.

Trebuie sa dam totul, sa lasam orgoliile deoparte si sa ne gandim la victorie. Sigur, eu stiu cate ceva despre CSM si am impartasit si cu colegele de la Vardar. Dar CSM s-a schimbat in ultimul an.

Sigur, amintirile din perioada CSM vor ramane mereu in inima si in sufletul meu, dar acum vreau sa castig Liga cu Vardar. Fetele de la CSM sunt prietenele mele in afara terenului, dar pe teren va fi altceva.

Toate jucatoarele CSM-ului sunt foarte bune, nu as putea sa vorbesc doar despre o handbalista de acolo. Fiecare jucatoare poate oferi surprize.

Imi lipseste Bucurestiul, mi-a placut foarte mult acolo, mi-am facut multi prieteni. Au fost doi ani minunati si sper ca intr-o zi sa revin acolo. Joc de 12 ani in afara Braziliei si perioada de la CSM a fost extraordinara, a fost una dintre cele mai bune din cariera mea.

E foarte placut sa te intalnesti cu oameni cu care ai petrecut atat de mult timp.

Imi doresc ca Vardar sa castige Liga, sigur, dar asta vom afla abia duminica. Toate cele patru echipe sunt la fel de puternice", a spus si Mayssa Pessoa.

17:54 05 May

Cristina Neagu, inaintea Final Four-ului: "Vreau sa vin la CSM din postura de castigatoare a Ligii"

"Ne dorim foarte mult trofeul, stim ca nu suntem favorite. Ne simtim bine, eu ma simt bine, suntem pe o panta ascendenta.

Sunt intr-adevar in forma, am fost si scutita de probleme majore de sanatate si lucrul asta mi-a permis sa ma antrenez foarte bine. Eu imi doresc mult trofeul, dar nu tine doar de mine. Cred ca e foarte important ca eu sa le pot face pe colegele mele sa joace la nivel maxim. Daca intreaga echipa va juca la cel mai inalt nivel, ne putem realiza obiectivul.

Cred ca Gyor are un lot mai bun in momentul de fata, noi am pierdut niste jucatoare. Dar, spre deosebire anul trecut, suntem mai relaxate si dorim sa ne bucuram de handbal.

Nu privesc meciul ca pe o revansa, ci ca pe o semifinala care ma poate duce mai aproape de trofeu. Gyor joaca in fata fanilor, dar avem si noi atuurile noastre.

Mi-as dori ca eu si echipa mea sa mearga in finala. Apoi, adversara ne intereseaza mai putin. Sigur, pe Vardar o cunoastem mai bine.

Sa dea Dumnezeu sa ne calificam si noi, si CSM-ul, sa ne luptam pentru trofeu. Nu mi-ar fi greu, vreau sa castig Liga, doar la asta ma gandesc.

M-as simti foarte fericita si implinita sa ma despart de Buducnost cu un trofeu european", a spus Cristina Neagu pentru Sport.ro si ProTV.

17:16 05 May
Echipe care si-au aparat cu succes trofeul

Spartak Kiev (1970, 1971, 1972, 1973 / 1985, 1986, 1987, 1988)
Hypo Viena (1989, 1990 / 1993, 1994, 1995)
Slagelse (2004, 2005)
ETO Gyor (2013 si 2014)
Zalgiris Kaunas (1967 si 1968)
17:13 05 May
Deja vu: aceleasi semifinale ca anul trecut

Turneul Final Four al Ligii Campionilor se desfasoara, la fel ca anul trecut, la Budapesta. Si tot ca anul trecut arata si semifinalele celei mai importante competitii intercluburi de pe continent.

CSM Bucuresti va intalni Vardar Skopje, in timp ce ETO Gyor va juca impotriva lui Buducnost, actuala echipa a Cristinei Neagu.

Rezultatele de anul trecut

CSM Bucuresti 27-21 Vardar Skopje
ETO Gyor 21-20 Buducnost

Finala Mica
Vardar Skopje 30-28 Buducnost

Finala
ETO Gyor 26-29 CSM Bucuresti (dupa prelungiri si aruncari de departajare)
17:07 05 May
Campioanele de la CSM Bucuresti au ajuns la Budapesta, unde vor sa isi apere trofeul cucerit anul trecut, dupa o finala cu Gyor. La fel ca anul trecut, CSM se bate in semifinalele Final Four-ului cu Vardar Skopje.

Incoronate deja campioane ale Romaniei, Gullden & Co lupta pentru cel mai important obiectiv al sezonului, un obiectiv care se va decide in doar 24 de ore.

CSM Bucuresti intalneste Vardar Skopje sambata, de la 18:45. Finala Ligii Campionilor va fi duminica.

"Daca am ajunge in finala la fel ca anul trecut, cu siguranta nu am simti nicio obseala, nicio lovitura. Cand esti acolo, atat de aproape de trofeu, nu te mai gandesti la altceva. Stii ca ai 60 de minute si pe urma ramai fara voce", a spus Oana Manea.

Toate informatiile dinainte, din timpul si de dupa meciurile CSM-ului de la Budapesta sunt in LIVE BLOG-ul www.sport.ro.
Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »