VIDEO Campionatul Mondial de handbal masculin: știm primele trei echipe calificate în sferturi!

Campionatul Mondial de handbal masculin Dinamo Joao Pedro Silva Lucas Pellas Niclas Ekberg Handbal
Data publicarii: Sambata 21 Ianuarie 2023, 08:20
Data actualizarii: Sambata 21 Ianuarie 2023, 08:26

2023 World Men's Handball Championship se desfășoară în Polonia și Suedia în perioada 11 - 29 ianuarie și a ajuns în faza grupelor principale.

Franţa, Suedia şi Spania sunt primele trei echipe care s-au calificat, vineri, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Suedia şi Polonia, transmite AFP.

La Cracovia, Franţa şi Spania se vor înfrunta duminică într-un meci având ca miză câştigarea grupei, după ce vineri şi-au continuat parcursul fără greşeală.

Franța s-a distrat cu Iran, scor 41-29

Franţa, campioana olimpică en titre, a câştigat la pas meciul cu Iranul, 41-29, în timp ce ibericii au trecut de Slovenia cu 31-26, după ce la pauză scorul a fost egal, 15-15.

Suedia, campioana europeană en titre şi una dintre echipele gazdă, a dispus de Islanda cu 35-30, la Goteborg, condusă de Lucas Pellas (8 goluri) şi Niclas Ekberg (6).

Islanda păstrează o şansă de calificare, dar are nevoie să învingă Brazilia şi ca Ungaria să piardă cu Insulele Capului Verde.

Joao Silva de la Dinamo, un gol pentru Brazilia în 25-28 cu Ungaria

Ungaria a întrecut Brazilia cu 28-25, după 14-14 la pauză, centrul Joao Pedro Silva (CS Dinamo Bucureşti) înscriind un singur gol pentru sud-americani.

Portugalia va trebui să învingă Suedia pentru a se califica în sferturi, dar pot accede şi cu un egal, în funcţie de celelalte rezultate.

6. Insulele Capului Verde 0

* Primele două clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală. La egalitate de puncte departajarea se face prin rezultatul direct.