Calificarea in optimi mai asteapta: HCM 22-28 Chehovskie Medvedi!

Data publicarii: Duminica 15 Noiembrie 2009, 20:35
Data actualizarii: Duminica 15 Noiembrie 2009, 20:48

HCM Constanta a ratat una dintre cele doua sanse pe care le avea la calificarea istorica in optimile Ligii Campionilor. Campioana Romaniei a pierdut acasa cu rusii de la Medvedi si acum trebuie sa castige in deplasare, in direct la Sport.ro.

Campioana la handbal masculin HCM Constanta a fost invinsa duminica, la Buzau, de echipa rusa Chekhovskie Medvedi, cu scorul de 28-22 (14-11), in cel de-al cincilea meci din grupa A a Ligii Campionilor.

HCM a inceput excelent disputa cu rusii, conducand cu 3-1, dupa 5 minute, intr-o atmosfera "exploziva" in tribune. Oaspetii au echilibrat partida, 5-5 (min. 12), profitand de ratarile adverse, dar n-au putut tine ritmul prea mult (8-6, min. 15). Apararea lui HCM a incomodat vizibil axul central al ofensivei rusilor, care au facut insa eforturi si au mai egalat o data, 8-8 (min. 19) si mai mult, au preluat conducerea, 8-9. HCM a platit tribut "secetei" din atac (un singur gol marcat in opt minute), 9-12 (min. 26), pentru ca scorul pauzei sa fie 11-14, dupa un "cadou" facut de Buricea lui Kovalev, care a marcat pe contraatac.

La reluare, rusii au marit diferenta (12-19, min. 42), profitand de schema falimentara in acest meci a antrenorului Kurtes, care prefera des in atacul HCM, schimbarea portarului Stanescu, cu a lui Buricea, pe post de "portar inaintas". Cu un singur gol marcat in primele 16 minute ale reprizei secunde, HCM nu a mai putut spera la prea mult. Portarul Grams (22 interventii) a aparat din cam toate unghiurile, a si marcat un gol din poarta in poarta, scazand si mai mult moralul constantenilor, care nu au mai reusit revirimentul pana la final, scor 22-28.

Marcatorii echipei HCM Constanta au fost Toma 7 goluri, Buricea 4, Nicolae 3, Sabou 2, Baiceanu 2, Csepreghi 2, Dimache 1, Schuch 1, in timp ce pentru rusi au punctat Kovalev 7, Filippov 6, Shelmenko 4, Starykh 4, Chipurin 3, Chernoivanov 2, Rastvortsev 1, Grams 1.

Pentru campioana Romaniei este a doua infrangere in grupa A, dupa cea din meciul de debut, acasa, cu Pevafersa Valladolid (23-26).

HCM Constanta se va intalni joi, in ultimul meci al grupei A din 2009, tot cu rusii de la Chekhovskie, dar in deplasare. Programul pentru campioana Romaniei in grupa A va continua in 2010, cand constantenii se vor duela cu Montpellier (14 februarie).

Dupa cinci runde disputate, grupa A este condusa de francezii de la Montpellier, care au adunat 8 puncte, castigand si ei, tot duminica, in fata ungurilor de la Pick Szeged (30-23). Pe locul secund se afla Pevafersa Valladolid, cu 7 puncte, urmata de Chekhovskie si HCM, ambele cu cate 6 puncte.