HCM Constanta, invinsa de St Petersburg, scor 27-35! Romanii au pierdut ultima sansa pentru calificarea in sferturile EHF

HCM Constanta St Petersburg Handbal
Data publicarii: Luni 16 Martie 2015, 20:44
Data actualizarii: Luni 16 Martie 2015, 20:48

HCM Constanta nu mai are sanse sa acceada in sferturile de finala ale competitiei, dupa ce a pierdut partida jucata in deplasare cu St Petersburg, scor 27-35 (13-15)

Campioana Romaniei a pastrat echilibrul pana in minutul 26, cand tabela indica 12-12, pentru ca Sankt Petersburg sa intre in avantaj dupa primele 30 de minute, 15-13, iar apoi sa se distanteze treptat in partea secunda, cand diferenta maxima a fost de noua goluri, 32-23 in minutul 55.

In urma rezultatului din Rusia, HCM Constanta a ratat sansa de a obtine calificarea in sferturile de finala, indiferent de rezultatele din ultima etapa.

Constantenii vor juca duminica, pe teren propriu, de la ora 11.45, cu Team Tvis Holstebro (Danemarca), echipa care a castigat deja grupa, in timp ce in celalalt meci Fraikin BM. Granollers va intalni, pe teren propriu, sambata, de la 17.15, pe Sankt Petersburg.

Clasamentul inaintea ultimei etape se prezinta astfel: 1. Holstebro 9 puncte, 2. Granollers 5 puncte, 3. Petersburg 3 puncte (golaveraj: 136-139), 4. HCM Constanta 3 puncte (129-144).

In precedentele partide, HCM Constanta inreigstrase urmatoarele rezultate: 25-25 cu Sankt Petersburg (acasa), 28-34 cu Holstebro (deplasare), 21-23 cu Granollers (deplasare) si 28-27 cu Granollers (acasa).

In editia 20-13/2014 a Cupei EHF, HCM Constanta reusise sa se califice intre cele mai bune patru formatii.

Sursa: Mediafax