Rapusi de furia rusilor: Chehovskie Medvedi 37-32 HCM Constanta!

Data publicarii: Joi 19 Noiembrie 2009, 19:30
Data actualizarii: Joi 19 Noiembrie 2009, 19:37

HCM Constanta a pierdut la 5 goluri in Rusia in Liga Campionilor la handbal. Campioana Romaniei mai are insa sanse de calificare si propune lumii un portar golgeter.

Rusii au inceput foarte bine partida de pe teren propriu, conducand cu 9-5, dupa 10 minute. Replica HCM a fost rapida, dar si "acida" pentru gazde, reusind sa egaleze in doar trei minute si sa preia conducerea, 13-15 (minutul 21).

Apararea si interventiile portarului Popescu au fost punctele forte al constantenilor, care au reusit sa faca fata presiunii rusesti, conducand chiar cu 3 goluri (14-17, min. 24).

Faza meciului s-a petrecut in minutul 27, cand arbitrii au acordat a doua eliminare HCM, pentru schimbare gresita de jucator, iar in atac, cu doar patru jucatori de camp, portarul Popescu a marcat un gol senzational, de la sold (15-18). La pauza: 17-19.

La reluare, Chekhovskie a aratat un alt joc, egaland si preluand conducerea, 22-21 (min. 37), pe fondul inexactitatilor din tabara romanilor. HCM nu a reusit sa remonteze (32-27, min. 49), desi a avut si momente bune in faza ofensiva, astfel ca a fost nevoita sa se recunoasca invinsa, dupa o prima repriza excelenta.

Marcatorii echipei HCM Constanta au fost Toma 9 goluri, Buricea 5, Schush 4, Sabou 4, Baiceanu 3, Muresan 2, Pavlovici 1, Nicolae 1, Popescu 1, Dimache 1, Sadoveac 1, in timp ce rusii i-au avut in prim-plan pe Rastvortsev, cu 8 goluri, Chipurin 7 si Kovalev 5.

Pana la jucarea celorlalte partide de la finalul saptamanii din grupele Ligii Campionilor, extrema Laurentiu Toma se va bucura de titlul de golgeter al competitiei, cu 41 de goluri marcate in sase meciuri, el reusind sa-l devanseze pe Kiril Lazarov (40 goluri, HC Zagreb).

Pentru campioana Romaniei este a treia infrangere in grupa A, dupa cele cu Pevafersa Valladolid (23-26) si cu Chekhovskie Medvedi (22-28), ambele pe teren propriu.

In ultima etapa din grupa A din acest an se vor mai intalni echipele Pevafersa Valladolid-AC PAOK (sambata) si Pick Szeged-Montpellier (duminica), rezultatele urmand a stabili ierarhia, dupa sase runde. HCM Constanta va ramane cu cele sase puncte acumulate din trei victorii.

Programul campioanei Romaniei in grupa A va continua in 2010, cand constantenii se vor duela cu Montpellier (14 februarie), amanand astfel pentru anul viitor calificarea in optimile de finala ale Ligii Campionilor.