UIMIREA Urziceni! Urziceni 1-1 Stuttgart! VEZI REZUMAT!

Liga Campionilor Unirea Urziceni VfB Stuttgart Grupe
Data publicarii: Luni 21 Septembrie 2009, 08:44
Data actualizarii: Miercuri 21 Octombrie 2009, 09:16

Trupa lui Dan Petrescu a reusit primul punct pentru o echipa romaneasca in Liga Campionilor, dupa 9 meciuri. De asemenea Varga si compania au adus primul punct pentru Ghencea dupa doi ani! VEZI DESFASURAREA MECIULUI MINUT CU MINUT:

Urziceniul a inceput cum nu se poate mai rau primul meci de acasa din Liga - nemtii au deschis scorul dupa numai 5 minute! La prima ocazie importanta, Tasci nu a dat gres si l-a executat pe Arlauskis din apropiere.

Campiona Romaniei a prins viata in repriza a 2-a - imediat dupa pauza - Varga l-a adus in culmea bucuriei pe Dan petrescu.

Varga a reusit primul gol al Urizceniului in cupele euorpene cu o super executie!

Marica fost la un pas sa stice bucuria romanilor - jucatorul lui Stuttgart a tras insa peste poarta! Stuttgart a fortat golul victoriei insa nici Gebhart n-a avut mai mult noroc!

CLICK AICI PENTRU REZUMAT VIDEO

LIVETEXT a doua repriza:

Min. 45: A inceput repriza a doua
Min. 46: Frunza l-a depasit pe Celozzi, insa faza se stinge
Min. 48: GOL UNIREA URZICENI! VARGA EGALEAZA
Min. 49: Prima ocazie pentru Marica! Lovitura de cap a mijlocasului este respinsa de Arlauskis
Min. 55:  Pogrebniak are prima ocazie importanta
Min. 56: Varga pasa pentru Bilasco, care trimite pe langa poarta
Min. 58: Celozzi pleaca spre poarta lui Arlauskis, insa Nicu intervine extraordinar
Min. 59: Marica este periculos in careului Unirii, Fernandes intervine
Min. 60: Pogrebniak de Fernendes! Lovitura libera pentru Stuttgart
Min. 61: Marica trimite peste poarta, dupa o minge trimisa cu noroc de Boka
Min. 62: Schimbare la Unirea: Rusescu intra in locul lui Bilasco
Min. 64: Schimbare la Stuttgart: Schieber il inlocuieste pe Marica
Min. 67: Arlauskis respinge din fata lui Gebhart, dupa un corner al lui Stuttgart
Min. 68: Varga se afla in aceeasi situatie de gol ca si in prima repriza, insa fundasii lui Stuttgart sunt pe faza de aceasta data
Min. 70: Pantrundere periculoasa a lui Gebhart care depaseste mai multi jucatori ai Unirii, Arlauskis este la post
Min. 74: Lovitura libera pentru Stuttgart! Gebhart executa, respinge Fernandes
Min. 78: Schieber primeste cartonasul galben pentru un fault din spate la Gomes
Min. 81: Gebhart este si el avertizat pentru un fault urat la Varga
Min. 82: Rusescu scapa dintre trei adversari, insa Varga trimite mult peste poarta

Min. 18: Varga primeste pe partea stanga, insa nu reuseste sa treaca de Celozzi
Min. 19: Unirea se mentine in atac - Bilasco patrunde insa mingea este respinsa de fundasii lui Stuttgart
Min. 24  Prima mare ocazie pentru Unirea! Varga a pasat pentru Balan, dar Boka a fost primul la minge
Min. 27: Inca o ocazie pentru Unirea - Lehmann respinge
Min. 32: Boka acorda corner pentru Unirea
Min. 34: Maftei este surprins in off-side
Min. 40: Balan este faultat la marginea terenului
Min. 41: Varga executa lovitura libera, insa Delpierre respinge
Min. 42: Corner pentru Unirea, Hilbert respinge din fata portii
Min. 45: Balan este faultat, revine pe teren schiopatand si nu mai poate continua

ECHIPELE DE START:

Unirea Urziceni:
1. Arlauskis - 16. E. Nicu, 24. Maftei, 6. Galamaz, 22. Bruno Fernandes, 19. Brandan - 21. T. Balan, 18. Ricardo, 32. I. Apostol, 9. D. Varga - 7. Bilasco.

Antrenor: Dan Petrescu.

Stuttgart: 1. Lehmann - 27. Celozzi, 5. Tasci, 17. Delpierre, 15. Boka - 19. Hilbert, 28. Khedira, 11. Hitzlsperger, 13 Gebhart - 9. Marica, 29. Pogrebniak.

Antrenor: Markus Babbel.

INFO MECI:

â–º Agitatie mare la tribuna a doua! Foarte multi suporteri asteapta inca sa intre la meci

â–º Arbitrul Laurent Duhamel - Laurent Duhamel este suspendat in acest moment in Franta si nu poate arbitra, insa UEFA ii permite sa conduca meciuri internationale.

Acesta a fost implicat si intr-un scandal de arbitraj in martie acest an, cand la meciul dintre Olanda si Scotia a anulat un gol al Scotiei pentru a da un penalty pentru Olanda in faza imediat urmatoare.

â–º Absenti: Stuttgart: Martin Lanig, Ludovic Magnin, Aleksandr Hleb

â–º Dan Petrescu si Markus Babel s-au intalnit de doua ori pe vremea cand jucau: Romania 1-1 Germania ( Euro 2000) si Liverpool 1-0 Bradford City ( 19 august 2000)

â–º Unirea Urziceni a obtinut o remiza si a pierdut cu scorul de 0-2 in singura confruntare cu nemtii, impotriva celor de la Hamburg in Cupa UEFA sezonul 2008-2009

REACTII INAINTE DE MECI:

Dan Petrescu - "Jocul nostru nu se bazeaza pe blocarea unui adversar neaparat. Normal in Liga Campionilor ar trebui sa avem vreo 15 jucatori de camp pentru a-i bloca pe cei de la Stuttgart si de la Sevilla, dar regulamentul spune ca putem folosi doar 10 jucatori. O sa incercam prin organizare sa ii blocam si pe Marica si pe cei mai buni jucatori ai lor, care sunt destul de multi".

Ciprian Marica - "Sunt profesionist, trebuie sa-mi fac datoria la echipa mea. Am venit pentru a acumula puncte care sa ne duca mai departe in Liga Campionilor. Unirea este o echipa organizata la toate capitolele, are un patron cum rar vedem in fotalul romanesc, are un antrenor care e lasat sa-i faca treaba".

Markus Babel - "Ma bucur ca am venit aici pentru a juca al doilea meci in grupele Ligii Campionilor. Adversarul nostru nu prea este cunoscut, dar trebuie sa fim atenti si sa jucam la un nivel de Liga Campionilor".