Messi, gol cu Kiev, Fiorentina o bate pe Liverpool, Chivu 'oparit' in Kazan! REZUMATE

Rangers 1-4 Sevilla

Meciuri nebune, scoruri de hochey decat de fotbal, super goluri si un ritm incredibil! Romanii au dus-o bine in prima seara de Liga din a doua etapa.

Boloni a scos un punct in ultimul minut, iar Unirea si Marica si-au imparti punctele in Ghencea.

Vezi rezultatele de marti din Grupele Ligii!

CLICK AICI PENTRU TOATE REZUMATELE DE MARTI

GRUPA E: 1. Lyon 6p, 2. Fiorentina 3p, 3. Liverpool 3p, 4. Debrecen 0p

JOVETIC, NOUL BRILIANT: FIORENTINA 2-0 LIVERPOOL
1-0, min 28: Jovetic
2-0, min 37: Jovetic

"Nu e mare lucru s-o bati pe Liverpool", a fost declaratia lui Mutu care i-a infierbantat pe englezi inainte de Fiorentina - Liverpool. Englezii veneau dupa un scor-soc in campionat, 6-1 cu Hull si 3 goluri pentru super starul Torres.

In Italia, locul unde Livepool nu mai stia ce e infrangerea de 4 meciuri, englezii s-au vazut ingenuncheati de un pusti de 19 ani adus de curand pe 8 milioane de euro.

Jovetic, noul "Briliant" al Fiorentinei, a deschis scorul in minutul 28 al meciului, pentru ca tot el sa il duca la 2-0 in minutul 37.

Mutu a fost 'controlat' serios de Skrtel in minutul 82, moment in care Prandelli l-a schimbat cu Donadel, de frica sa nu ramana fara numarul 10 al Fiorentinei.

Echipele de start:
FIORENTINA:
Frey, Dainelli, Gamberini, Vargas, Jovetic, Mutu, Zanetti, Montolivo, Gobbi, Comotto, Marchionni.
LIVERPOOL:
Reina, Johnson, Gerrard, Torres, Fabio Aurelio, Benayoun, Kuyt, Lucas, Insua, Carragher, Skrtel

- Fiorentina venea dupa un 1-0 cu Livorno in Italia. Mutu a jucat 70 de minute, schimbat cu Jovetic.
- Liverpool venea dupa 6-1 cu Hull in Anglia.
- Torres a marcat un hattrick in ultima etapa.
- Liverpool are 15 goluri marcate in primele 6 etape din Anglia, lucru istoric pentru ei.
- De la Fiorentina au lipsit Santana si Gilardino, primul accidentat, al doilea suspendat.
- De la Liverpool au lipsit Aquilani, Agger si Mascherano, accidentati.
- Ultimul meci castigat de Fiorentina acasa s-a intamplat in martie 2000.
- Liverpool are 2 victorii si 2 egaluri in ultimele 4 meciuri in Italia si nu a primit niciun gol.
- Ca jucator pentru Juventus, Prandelli a invins-o pe Liverpool cu 1-0 in 1985, finala dezastru de la Heysel, cu 39 de morti in tribune.

SFASIATI DE LEI: DEBRECEN 0-4 LYON
0-1, min 3: Kallstrom
0-2, min 13: Pjanic
0-3, min 27:
Czvitkovics, autogol
0-4, min 50: Gomis

Lyon a facut show total in Ungaria la Debrecen si are deja 6 puncte din 2 meciuri in Grupele Ligii, la distanta de Liverpool si Fiorentina.

Kallstrom a marcat cel mai rapid gol al serii in Grupele Ligii, in mintul 3. In minutul 13, Pjanic a dus scorul la 2-0 pentru Lyon, pentru ca ungurii de la Debrecen sa-si dea gol singuri, in minutul 27, prin Czvitkovics.

Ultimul gol al partidei a fost reusit de Gomis, in minutul 50.

DEBRECEN:
Poleksic, Leando, Bodnar, Komlosi, Fodor, Kiss, Varga, Coulibaly, Szakaly, Czvikovics, Zsolt Laczko.
LYON: Llosis, Clerc, Cris, Kallstrom, Pjanic, Reveillere, Govou, Makoun, Gomis, Cissokho, Toulalan.

- Debrecen venea dupa un 4-4 in campionat cu Kaposvári Rákóczi.
- Lyon venea dupa 2-1 cu Toulouse in Franta.
- De la Debrecen au lipsit Zoltán Szélesi, Djordje Pantić, Róbert Feczesin, accidentati.
- De la Lyon au lipsit Lisandro, Anderson, Boumsong, Bastos, Delgado, accidentati.

Rezultate ziua I:
Liverpool 1-0 Debrecen
Lyon 1-0 Fiorentina

GRUPA F: 1. Barcelona 4p, 2. Dinamo Kiev 3p, 3. Inter Milano 2p, 4. Rubin Kazan 1p

FIERTI IN KAZAN: RUBIN 1-1 INTER MILANO
1-0, min 11: Dominguez
1-1, min 28: Stankovic
1-1, min 60: Balotelli eliminat

Inter e in pragul dezastrului. Are doar 2 puncte in 2 meciuri in Grupele Ligii. Dupa un 0-0 cu Barcelona acasa in care trupa lui Mourinho nu a vazut mingea, Inter s-a deplasat in Rusia la Rubin Kazan pentru a doua partida din Grupele Ligii.

11 minute a rezistat Interul lui Mourinho cu Rubin Kazan, cand Dominguez a deschis scorul dupa o faza superba, in care a driblat toata apararea italienilor.

Inter a raspuns apoi in minutul 28, prin Stankovic, care a egalat cu o lovitura de cap din 8 metri.

In minutul 60 al meciului cu Rubin, pustiul Balotelli a fost eliminat pentru o intrare dura la un adversar. Italianul a primit al doilea "galben" si a fost trimis la vestiare.

RUBIN:
Ryzhikov, Ansaldi, Cesar Navas, Semak, Salukvadze, Dominguez, Bukharov, Ryazantsev, NOboa, Gokdeniz Karadeniz, Sharonov
INTER: Julio Cesar, Zanetti, Stankovic, Lucio, Eto'o, Maicon, Cambiasso, Samuel, Chivu, Mancini, Balotelli

- Rubin venea dupa un 1-2 cu Amkar Perm in campionat.
- Inter venea dupa o infrangere cu Sampdoria, scor 1-0.
- De la Rubin au lipsit Bystrov si Sibaya.
- De la Inter au lipsit Materazzi, Thiago Motta, Wesley Sneijder, David Suazo.
- Singurul meci al lui Rubin cu echipe din Italia acasa in Europa a fost un 0-1 cu Parma in 2006-2007.
- Inter avea 3 victorii si o infrangere in ultimele 6 meciuri din Rusia.
- In 2001-2002, Dominguez de la Rubin si Cambiasso de la Inter au fost colegi la River Plate.

MESSI A LOVIT DIN NOU: BARCELONA 2-0 DINAMO KIEV
1-0, min 25: Messi
2-0, min 76: Pedro

Barcelona a luat avant in Grupele Ligii dupa victoria clara cu Dinamo Kiev cu 2-0. Messi a deschis scorul cu un sut superb din careu la coltul lung in minutul 25 al meciului.

In repriza a doua, Barca a incheiat socotelile cu ucrainienii, dupa golul lui Pedro, din minutul 76.

Barca are 4 puncte in Grupe, Inter are abia doua puncte, Dinamo Kiev e pe 3 cu 3 puncte.

BARCELONA:
Valdes, Daniel Alves, Pique, Puyol, Xavi, Iniesta, Ibrahimovic, Messi, Keita, Abidal, Toure
DINAMO KIEV:
Shovkovskiy, Vukojevic, Shevchenko, Milevskiy, Eremenko, Gusev, Magrao, Yussuf, Khacheridi, Leandro Almeida, Yarmolenko

- Barcelona venea dupa un 2-0 cu Malaga in Spania, goluri Ibrahimovic si Pique.
- Dinamo Kiev venea dupa un 2-0 cu Zorya Luhansk, meci in care Ghioane a marcat un gol superb din foarfeca.
- De la Barcelona au lipsit Milito, Bojan si Henry.
- De la Dinamo Kiev au lipsit lipsesc Kravets, Mikhalik, Rybka, Kaddouri si Nesmachniy, accidentati.
- Cele doua echipe s-au mai intalnit de 8 ori, cu 4 victorii pentru Barca, 3 pentru Dinamo Kiev si un egal.

Inter 0-0 Barcelona
Dinamo Kiev 3-1 Rubin Kazan

GRUPA G: 1. Sevilla 6p, 2. Stuttgart 2p, 3. Unirea 1p, 4. Rangers 1p

LOVITI CU VARGA: UNIREA URZICENI 1-1 STUTTGART - MECIUL MINUT CU MINUT AICI
0-1, min 5: Tasci
1-1, min 48: Varga

Trupa lui Dan Petrescu a reusit primul punct pentru o echipa romaneasca in Liga Campionilor, dupa 9 meciuri. De asemenea Varga si compania au adus primul punct pentru Ghencea dupa doi ani!

VEZI DESFASURAREA MECIULUI MINUT CU MINUT!

UNIREA
: Arlauskis - Nicu, Maftei, Galamaz, Bruno Fernandes, Brandan - Balan, Ricardo, Apostol, Varga - Bilasco
STUTTGART: Lehmann - Tasci, Marica, Hitzlsperger, Gebhart, Boka, Delpierre, Hilbert, Celozzi, Khedira, Pogrebnyak

- Unirea Urziceni venea dupa 4-1 in campionat cu Astra
- Stuttgart dupa 3-0 cu Eintracht Frankfurt.
- De la Stuttgart au lipsit Lanig, Magnin si Hleb.

MACEL: RANGERS 1-4 SEVILLA
0-1, min 50: Konko
0-2, min 64: Adriano
0-3, min 70: Fabiano
0-4, min 74: Kanoute
1-4, min 88: Novo

Sevilla a facut instructie cu viitoarea adversara a Unirii din Grupele Ligii, Rangers. Spaniolii au asteptat o repriza pana sa dea drumul la motoare, iar atunci nu s-au mai oprit.

Sevilla deschis scorul in minutul 50 prin Konko. In minutul 64, Adriano a dus scorul la 2-0 pentru Sevilla, pentru ca Fabiano sa marcheze golul 3 6 minute mai tarziu.

In minutul 75, Kanoute a marcat golul de 4-0 pentru Sevilla, iar Rangers au inscris golul de onoare in minutul 88. Sevilla are deja 6 puncte in grupa si pare favorita pentru primul loc.

RANGERS:
McGregor, Weir, Mendes, Papac, McCulloch, Davis, Thomson, Rothen, Naismith, Whittaker, Bougherra
SEVILLA:
Palop, Squillaci, Adriano, Jesus Navas, Zokora, Luis Fabiano, Kanoute, Escude, Fernando Navarro, Lolo, Konko

- Rangers venea dupa 0-0 cu Aberdeen in campionat.
- Sevilla a castigat cu 4-0 la Bilbao in ultima etapa din Spania.
- De la Rangers au lipsit Broadfoot, Edu si Lafferty, accidentati.
- De la Sevilla au lipsit De Mul, Duscher, Fazio si Perotti.

Stuttgart 1-1 Rangers
Sevilla 2-0 Unirea

GRUPA H: 1. Arsenal 6p, 2. Olympiacos 3p, 3. Standard 1p, 4. AZ 1p

EXECUTATI PE FINAL: ARSENAL 2-0 OLYMPIACOS
1-0, min 78: Van Persie
2-0, min 86: Arshavin

Arsenal traieste la intensitate maxima fiecare meci de Liga. Dupa un 3-2 scos in ultimul minut cu trupa lui Boloni, Standard, Arsenal a avut nevoie de 78 de minute sa marcheze cu Olympiacos.

Van Persie a inscris primul gol pentru englezi, in minutul 78, pentru ca Arshavin sa clarifice soarta partidei, marcand in minutul 86. Arsenal are 6 puncte dupa 2 meciuri si e favorita la primul loc.

ARSENAL:
Mannone, Diaby, Fabregas, Vermaelen, Rosicky, Gallas, Van Persie, Song, Clichy, Arshavin, Eboue.
OLYMPIACOS:
Nikopolidis, Mellberg, Diogo, Zairi, Zewlakov, Raul Bravo, Dudu, Papadopoulos, Leonardo, Ledesma, Torosidis.

- Arsenal venea dupa 1-0 cu Fulham, gol marcat de Van Persie.
- Olympiacos venea dupa 1-0 cu Panionios in campionat.
- Arsenal nu s-a putut baza pe Almunia, Bendtner, Denilson, Djourou, Fabianski, Nasri si Walcott.
- De la Olympiacos au lipsit Soiledis, Maresca, Debyshire si Galetti.
- Olympiacos a pierdut toate cele 8 meciuri jucate in deplasarile din Anglia, primind 27 de goluri si marcand doar unul.

PRIMUL PUNCT PENTRU BOLONI: ALKMAAR 1-1 STANDARD LIEGE
1-0, min 48: Hamdaoui
1-1, min 90: Traore

Boloni a scos primul punct in Grupele Ligii in acest sezon la limita - in minutul 90. Dupa ce a condus cu 2-0 pe Arsenal in minutul 5, ca sa piarda cu 3-2, Boloni a trait iarasi periculos si cu olandezii de la AZ Alkmaar.

Olandezii au deschis scorul in minutul 48, prin Hamdaoui, pentru ca belgienii de la Standard sa reuseasca egalarea in minutul 90, prin Traore.