FOTO ȘI VIDEO Imaginile deznădejdii! Antrenorul și jucătorii Borussiei, în lacrimi după ratarea titlului: reacție impresionantă a fanilor

Bundesliga Bayern Munchen Borussia Dortmund Germania
Data publicarii: Sambata 27 Mai 2023, 19:25
Data actualizarii: Sambata 27 Mai 2023, 19:39

Bayern Munchen a câştigat titlul în Bundesliga, învingând în deplasare pe FC Koln, scor 2-1. Borussia Dortmund, care avea nevoie de victorie pentru a deveni campioană, a făcut doar un egal pe teren propriu, cu Mainz, scor 2-2.

Jucând în deplasare, la Koln, Bayern Munchen, ocupanta locului secund înainte de ultima rundă, s-a impus cu 2-1, prin reuşitele lui Kingsley Coman (8) şi Jamal Musiala (89), pentru gazde punctând Dejan Ljubicic (81, penalty).

În schimb, Borussia Dortmund, care avea două puncte peste bavarezi, avea nevoie de victorie în meciul de acasă, cu Mainz, însă nu a obţinut decât un rezultat de egalitate, 2-2, după ce la pauză era chiar condusă cu 2-0.

Bayern Munchen şi Borussia Dortmund au terminat cu acelaşi număr de puncte, 71, bavarezii având însă un golaveraj superior.

Imagini emoționante pe Signal Iduna Park

După fluierul final, jucătorii și staff-ul echipei s-au părbușit pe teren, minute în șir neputând să aibă vreo reacție după pierderea titlului de campioană.

Fanii care au umplut până la refuz Signal Iduna Park au avut un răspuns impresionant pentru favoriții lor și au început să cânte imnul formației, încurajându-i și susținându-i până la capăt.