FC Bayern și-a demis conducerea, după ce echipa a câștigat campionatul

FC Bayern Bundesliga Germania
Data publicarii: Sambata 27 Mai 2023, 22:07
Data actualizarii: Sambata 27 Mai 2023, 22:06

FC Bayern Munchen s-a impus în această stagiune din Bundesliga.

„Bavarezii” au avut parte de un final de campionat tensionat. Dacă înainte de runda finală, echipa lui Thomas Tuchel era ocupanta locului secund, Bayern Munchen a profitat de eșecul Borussiei Dortmund și și-a devansat rivala în campionat, câștigându-l, în cele din urmă.

Dar chiar și așa, nu totul e roz la echipa „bavareză”. Imediat după ce Bayern a triumfat în Bundesliga, clubul a anunțat că a scăpat de președintele Oliver Kahn și de directorul sportiv Hasan Salihamidzic.

În locul legendei Oliver Kahn a fost „instalat” Jan-Christian Dreesen, în timp ce încă se caută un înlocuitor pentru directorul sportiv Hasan Salihamdzic.

Bayern Munchen e noua campioană a Germaniei! Final dramatic în Bundesliga

Cu o etapă înainte de finalul actualei stagiuni din campionatul Germaniei, Borussia Dortmund era pe prima poziție cu 69 de puncte, în timp ce Bayern Munchen se situa pe locul secund cu 68 de puncte.

„Bavarezii” au învins-o pe Koln cu 2-1. Kinglsey Coman a deschis scorul în minutul opt. Ljubicic a restabilit egalitatea în minutul 81, însă Jamal Musiala, intrat de patru minute, a adus titlul în minutul 89 pentru Bayern Munchen!

La meciul Borussiei Dortmund a fost nebunie. Trupa de pe „Signal Iduna Park” a fost condusă cu 2-0 de Mainz, în prima repriză. În partea secundă, doar Guerreiro a mai înscris, iar tabela a rămas 2-1 în favoarea lui Mainz.

• Astfel, Bayern Munchen a câștigat campionatul Germaniei!

1. FC Bayern Munchen: 71 de puncte - 21 victorii, 8 egaluri, 5 înfrângeri

2. Borussia Dortmund: 70 de puncte - 22 victorii, 4 egaluri, 8 înfrângeri