Dezastru pentru Bayern Munchen! A fost învinsă clar de Mainz și poate pierde poziția de lider în Bundesliga

Bayern Munchen Bundesliga Thomas Tuchel Germania
Data publicarii: Sambata 22 Aprilie 2023, 18:45
Data actualizarii: Sambata 22 Aprilie 2023, 19:11

Bayern Munchen a pierdut sâmbătă, în deplasare, scor 1-3, partida disputată împotriva celor de la FSV Mainz, în etapa a 29-a din Bundesliga.

Echipa lui Thomas Tuchel a deschis scorul în minutul 29, prin Sadio Mane, ajuns la al şaptelea gol stagional, şi a intrat în avantaj la pauză.

Bavarezii au condus pe MEWA Arena până în minutul 65, câd Ludovic Ajorque a egalat. A urmat un sfert de oră în care gazdele au dominat, iar oaspeţii au părut că nu au replică. FSV Mainz a preluat conducerea în minutul 73, prin Leandro Barreira, iar Aaron Martin a stabilit scorul final în minutul 79.

Bayern Munchen este încă pe primul loc în clasament, cu 59 de puncte, dar Borussia Dortmund, locul 2 cu 57 de puncte, joacă în această seară cu Eintracht.

Serie neagră pentru Bayern Munchen

După demiterea lui Julian Nagelsmann și înlocuirea acestuia cu Thomas Tuchel, campioaana din Bundesliga trece printr-o perioadă complicată.

În șapte meciuri cu tehnicianul neamț pe bancă, Bayern Munchem are doar două victorii, două rezultate de egalitate și trei înfrângere, fiind eliminată din Champions League și Cupa Germaniei.