Bayern Munchen știe ce i-a lipsit în dubla de coșmar cu Manchester City! Planul oficialilor bavarezi

Bayern Munchen Bayern Munich Herbert Hainer Oliver Kahn uefa champions league Germania
Data publicarii: Joi 20 Aprilie 2023, 18:46
Data actualizarii: Joi 20 Aprilie 2023, 18:53

Campioana Germaniei a identifiat o problemă în dubla cu Manchester City, din sferturile UEFA Champions League.

Bayern Munchen a părăsit UEFA Champions League încă din sferturi. Bavarezii au fost eliminați de Manchester City, care a învins cu 3-0 pe Etihad și a scos o remiză, 1-1, pe Allianz Arena.

Bayern Munchen caută un atacant de careu

Thomas Tuchel a schimbat partitura față de meciul din tur, când nu a jucat cu un număr 9 veritabil și a apelat la Serge Gnabry (27 ani). În a doua manșă, Choupo-Moting (34 ani) a fost alesul antrenorului neamț. Numai că, în ciuda sezonului excelent pe care-l traversează, camerunezul a fost anihilat de John Stones (28 ani) și Ruben Dias (25 ani) și a putut crea niciun pericol pentru poarta lui Ederson (29 ani).

La finalul partidei, Oliver Kahn a recunoscut că lui Bayern Munchen îi lipsește un atacant veritabil de careu, așa cum este Erling Haaland (22 ani).

„Am văzut un atacant aseară, dar, din păcate, nu juca pentru noi (n.r. - Erling Haaland). Nu sunt foarte mulți atacanți ca Lewandowski”, ar fi spus Oliver Kahn, directorul general al bavarezilor, potrivit jurnalistului Fabrizio Romano.

Aceeași idee a fost împărtășită și de președintele clubului. Herbert Hainer a precizat că actuala campioană a Germaniei se va întări în zona ofensivă în campania de achiziții din vară.

„Ne-a lipsit un atacant. E clar că vom întări echipa în vară pentru a fi competitivi în campionat și în UEFA Champions League”, a spus Herbert Hainer.