„Aruncăm totul la gunoi?” Reacția lui Christophe Galtier după înfrângerea cu Lorient + Cel mai ușor gol al lui Mbappe: i-a furat mingea portarului

Christophe Galtier Lorient PSG Franta
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 01 Mai 2023, 09:44
Data actualizarii: Luni 01 Mai 2023, 09:46

Paris Saint-Germain și Lorient s-au întâlnit în etapa cu numărul 33 din Ligue 1, scor 1-3.

PSG a pierdut pe teren propriu cu Lorient, iar după victoria lui Olympique Marseille cu Auxerre, scor 2-1, lupta la titlu pare a fi relansată, distanța dintre cele două fiind de cinci puncte. Scorul a fost deschis de Lorient pe Parc des Princes, în minutul 15, prin Le Fee, iar cinci minute mai târziu, gazdele au rămas în 10 oameni, după ce Hakimi a văzut al doilea cartonaș galben.

În minutul 29, Kylian Mbappe a reușit să restabilească egalitatea, după ce a profitat de o gafă mare a portarului, furându-i mingea acestuia și trimițând în plasă. Lorient însă a trecut din nou în avantaj înainte de pauză, datorită golului lui Yongwa, înscris în minutul 39.

Oaspeții au închis și tabela de marcaj, în minutul 88, iar campioana en-titre a bifat a treia înfrângere pe teren propriu în ultimele cinci meciuri jucate pe Parc des Princes.

Reacție dură a lui Christophe Galtier după înfrângerea cu Lorient

Christophe Galtier a vorbit la conferința de presă de la finalul meciului cu Lorient, punând accent pe relaxarea arătată de jucătorii săi, în special la nivel mental.

„Poate apărea suficiența, în anumite situații, da, în special în abilitatea de a recupera baloane și în dueluri unu contra unu. În această seară am avut un adversar pe măsură, o echipă non-atletică, deschisă la joc cu un impact fizic major.

Când nu câștigi dueluri într-un meci, indiferent de nivel, fie ești învins la nivel atletic, fie la nivel mental. În această seară cred că nu am fost bine la nivel mental.

E clar că trebuie să vorbim de anumite lucruri, însă nu putem lucra la nivel mental. Întrebarea este ce vrem să facem cu avansul de puncte și cele cinci meciuri rămase? Aruncăm totul la gunoi? Ne spunem: 'Dacă suntem campioni, suntem campioni, dacă nu suntem, aia e?' Nu! Avem un titlu de urmărit, nu mai vorbesc despre viitorul nostru.

Am fost primii de la început, trebuie să încheiem sezonul cu titlul. Însă pentru a câștiga trebuie să avem, precum adversarii noștri, altă mentalitate și mai multă implicare din partea anumitor jucători”, a declarat Galtier conform RMC Sport