Metz Laszlo Boloni Lorient PSG Fotbal extern
Data publicarii: Luni 20 Mai 2024, 00:34
Data actualizarii: Luni 20 Mai 2024, 00:39

PSG a învins-o cu scorul de 2-0 pe Metz în etapa cu numărul 34 din Ligue 1.

Înaintea meciului, PSG era deja campioana Franței, în timp ce formația pregătită de Laszlo Boloni se afla pe locul 16 în clasament, la trei puncte în fața celor de la Lorient.

Metz s-a salvat de la retrogradarea directă la al șaselea criteriu de departajare

Formația pregătită de Luis Enrique a rezolvat meciul încă din primul sfert de oră, după golurile marcate de Soler (minutul 7) și Lee Kang-In (minutul 12).

Pentru că cei de la Lorient s-au impus în ultima etapă din campionatul Franței în fața celor de la Clermont, scor 5-0, au ajuns la egalitate perfectă cu echipa lui Laszlo Boloni, iar pentru a se stabili  echipa care retrogradează direct și echipa care va merge la barajul pentru menținerea în primul eșalon, s-a ajuns la al șaselea criteriu de departajare.

Primul criteriu de departajare a fost evident punctele obținute în acest sezon. Ambele echipe au terminat la egalitate (29 de puncte). Următorul criteriu a fost golaverajul (ambele au avut golaveraj -23).

În meciurile directe, Lorient a pierdut acasă (scor 2-3), însă și echipa antrenată de Laszlo Boloni a pierdut pe teren propriu, scor 1-2.

Al patrulea criteriu de departajare a fost golaverajul în meciurile directe, unde și aici cele două echipe s-au aflat la egalitate (golaveraj 0). Nici la diferența din meciurile directe la golurile marcate nu s-a putut face departajarea, pentru că fiecare echipă a avut câte patru reușite.

Astfel, în cele din urmă, s-a ajuns și la al șaselea criteriu, cel al golurilor marcate în deplasare, unde echipa lui Laszlo Boloni a avut câștig de cauză (Metz – trei goluri, Lorient – două goluri).

Echipa tehnicianului român a avut un mare noroc, mai ales că Asensio a ratat o ocazie monumentală în prelungiri, când a trimis milimetric pe lângă poarta lui Metz. Dacă ar fi marcat, Lorient ar fi avut un golaveraj mai bun, iar Metz ar fi retrogradat direct.

După fluierul final, Luis Enrique a mers la Laszlo Boloni, care aștepta cu sufletul la gură rezultatul din meciul Lorient - Clermont. Vizibil emoționat, antrenorul român i-a explicat tehncianului spaniol de la PSG că încă nu este sigur dacă echipa sa s-a salvat de la retrogradare.

Ce urmează pentru Metz

Câteva momente mai târziu, după ce a aflat situația în care se află echipa sa, zâmbetul a revenit pe buzele lui Boloni.

La baraj, Metz va întâlni o echipă din Ligue 2. Câștigătoarea meciului dintre Rodez (locul 4) și Paris FC (locul 5) se va duela cu St. Etienne (locul 3), iar echipa care va învinge o va înfrunta în dublă manșă pe formația pregătită de Laszlo Boloni. Cele două partide sunt programate pe 30 mai, respectiv 2 iunie.