VIDEO Imagini memorabile în Franța! Suporterii au invadat terenul după calificarea favoriților în finala Cupei

Cupa Frantei Nantes suporteri Franta
Data publicarii: Joi 06 Aprilie 2023, 11:07
Data actualizarii: Joi 06 Aprilie 2023, 11:20

FC Nantes s-a calificat în finala Cupei Franței.

Deţinătoarea trofeului s-a calificat în finala Cupei Franţei, învingând pe teren propriu, cu scorul de 1-0, pe Olympique Lyon, în penultimul act al competiţiei.

"Canarii" s-au impus pe Stade de la Beaujoire printr-un gol spectaculos marcat de Ludovic Blas în repriza secundă (minutul 57).

Elevii antrenorului Antoine Kombouare vor înfrunta în finala programată în data de 29 aprilie, pe Stade de France, câştigătoarea celeilalte semifinale, în care Annecy va înfrunta pe FC Toulouse.

FC Nantes a cucerit de patru ori până acum Cupa Franţei (1979, 1999, 2000 şi 2022), având totodată în palmares opt titluri de campioană naţională, ultimul obţinut în sezonul 200/2001.

Bucuria calificării a fost sărbătorită pe teren, cu mii de suporteri care au intrat pe suprafața de joc imediat după fluierul final.