PSG - Nantes 4-2. Messi a înscris, Mbappe a devenit cel mai bun marcator din istoria clubului

PSG - Nantes kylian mbappe Leo Messi Nantes PSG Franta
Data publicarii: Duminica 05 Martie 2023, 00:23
Data actualizarii: Duminica 05 Martie 2023, 00:23

PSG a câștigat cu 4-2 meciul cu Nantes din Ligue 1.

Parizienii au deschis scorul rapid în meciul de pe Parc des Princes. Leo Messi a punctat după doar 12 minute, iar PSG și-a mărit avantajul cinci minute mai târziu, prin autogolul tânărului Jaouen Hadjam.

PSG a câștigat! Mbappe a devenit cel mai bun marcator din istoria clubului

Nantes a revenit surprinzător chiar înainte de pauză. Blas a redus din diferență în minutul 31, iar Ganago a punctat pentru 2-2 în minutul 38.

PSG a revenit în avantaj în minutul 60, prin reușita lui Danilo Pereira, care a punctat din pasa lui Kylian Mbappe. Atacantul francez a ieșit la rampă în prelungirile partidei, cu un șut din întoarcere, din interiorul careului, stabilind scorul final: 4-2 pentru campioana Franței.

Cu această reușită, Mbappe a devenit cel mai bun marcator din istoria PSG-ului, cu 201 goluri marcate în 247 de partide, depășindu-l pe Edinson Cavani, care a înscris de 200 de ori în 301 partide.

În urma acestui succes, PSG a ajuns la 11 puncte distanță de urmăritoarea Marseille, care are un meci în minus, și se pregătește pentru duelul din următoarea etapă, cu Brest, din deplasare.

Nantes rămâne pe locul 13, cu trei înfrângeri consecutive, și va avea parte de un alt examen dificil în etapa următoare, pe teren propriu, cu Nice.