VIDEO Kylian Mbappe, de neoprit! Starul lui PSG are mai multe goluri înscrise decât meciuri jucate în acest sezon

kylian mbappe Brest Cupa Frantei Le Puy Foot 43 Auvergne PSG Franta
Data publicarii: Joi 08 Februarie 2024, 11:34
Data actualizarii: Joi 08 Februarie 2024, 11:35

În ultimul meci, atacantul și-a făcut datoria și în Cupa Franței, în 3-1 cu Brest.

Paris Saint-Germain s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Franţei după ce a învins-o miercuri, cu scorul de 3-1, pe Brest, în optimile competiţiei.

Pentru PSG au marcat golgheterul Kylian Mbappé (34), Danilo Pereira (37) şi Goncalo Ramos (90+2), în timp ce golul lui Brest a fost înscris de Steve Mounié (65).

Kylian Mbappe, 30 de goluri în 29 de meciuri pentru PSG

Oaspeții au terminat în inferioritate numerică, după eliminarea fundașului central Lilian Brassier în minutul 69.

Cu golul din meciul cu Brest, Kylian Mbappe a ajuns la 30 de reușite în cele 29 de partide jucate în acest sezon pentru PSG în toate competițiile, la care se adaugă și 7 pase decisive.

Minunea din liga a patra Le Puy Foot 43 Auvergne, în sferturile Cupei Franței

Calificate în sferturile Cupei Franței sunt până acum, în afară de PSG, Rennes, Olympique Lyon, Nice, Strasbourg (toate din Ligue 1), Valenciennes (Ligue 2) și performera Le Puy Foot 43 Auvergne din National 2 (liga a patra), iar în ultimul meci din optimi Rouen (liga a treia) o întâlneşte joi pe AS Monaco (Ligue 1).