Greu fără M&M! Înfrângere pentru PSG în deplasarea cu AS Monaco, în absența lui Messi și Mbappe

Paris Saint-Germain AS Monaco Ligue 1 Franta
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 11 Februarie 2023, 20:45
Data actualizarii: Sambata 11 Februarie 2023, 20:46

AS Monaco și Paris Saint-Germain s-au duelat în etapa cu numărul 23 din Ligue 1, scor 3-1.

A fost spectacol pe Stade Louis II din Monaco în duelul primelor două clasate din Ligue 1. Scorul a fost deschis rapid de gazde, în minutul 4, prin Golovin din pasa lui Ben Yedder, profitând de erorile din defensiva pariziană.

AS Monaco a mărit avantajul în minutul 18, prin Ben Yedder, care și-a trecut numele în rândul marcatorilor. PSG a redus din diferență în minutul 39, prin Zaire-Emery, însă același Ben Yedder a mai marcat o dată în prelungirile primei reprize, stabilind astfel și rezultatul final.

PSG, înfrângere cu AS Monaco

PSG nu s-a putut baza pe Kylian Mbappe și Leo Messi pentru această deplasare, Neymar fiind singurul jucător disponibil din „tripleta stelară”. Campioana en-titre din Franța rămâne lider în clasamentul din Ligue 1, având 54 de puncte obținute în 23 de meciuri jucate.

De cealaltă parte, AS Monaco a urcat pe locul al doilea, la un punct peste Olympique Marseille, care are însă un meci în minus.