FOTO ȘI VIDEO Emmanuel Macron, ce execuție! Cum a dat gol din penalty președintele Franței împotriva echipei lui Arsene Wenger

Emmanuel Macron Arsene Wenger Didier Deschamps Eden Hazard Laurent Blanc Franta
Data publicarii: Joi 25 Aprilie 2024, 15:03
Data actualizarii: Joi 25 Aprilie 2024, 15:14

Politicianul a jucat într-un meci caritabil alături de Didier Deschamps, Didier Drogba, Laurent Blanc sau Eden Hazard.

Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, a jucat miercuri într-un meci în scopuri caritabile, alături de foste glorii ale fotbalului francez şi mondial, reuşind să transforme o lovitură de la 11 metri, informează presa din Hexagon.

Meciul respectiv, organizat de Variete Club de France (VCF) şi dedicat susţinerii operaţiunii "Pieces jaunes", sponsorizată de soţia preşedintelui francez, Brigitte Macron, a avut loc la Plaisir, în regiunea Ile-de-France.

Colecție de vedete la meciul caritabil din Ile-de-France

Emmanuel Macron a evoluat pentru echipa VCF Vendroux, cu numărul 3 pe spate, alături de Marcel Desailly, Didier Deschamps, Didier Drogba, Laurent Blanc şi Eden Hazard, între alţii.

Adversara lor a fost o selecţionată antrenată de celebrul tehnician francez Arsene Wenger, care a avut în componenţă vedete precum Samuel Eto'o, El Hadji Diouf şi Daniel van Buyten.

Robert Pires a înscris un hat-trick

Echipa preşedintelui francez s-a impus în final cu scorul de 5-3, graţie unui hat-trick reuşit de Robert Pires în prima repriză şi a unui penalty transformat chiar de Macron în repriza secundă.

Meciul a permis colectarea sumei de 57.500 de euro în profitul operaţiunii "Pieces jaunes", care are ca scop îmbunătăţirea condiţiilor de spitalizare a copiilor şi adolescenţilor.