An nou, același Neymar?! Francezii suspectează eliminarea din meciul cu Strasbourg

Neymar Paris Saint-Germain strasbourg Franta
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 29 Decembrie 2022, 16:24
Data actualizarii: Joi 29 Decembrie 2022, 16:34

Paris Saint-Germain s-a impus în duelul cu Strasbourg din etapa cu numărul 16 din Ligue 1, scor 2-1.

Campioana en-titre din Franța a câștigat duelul din ultimul meci al acestui an, printr-o victrie la limită, venită în al șaselea minut de prelungiri, datorită golului marcat de Kylian Mbappe din penalty. Neymar a fost eliminat, în minutul 62, după ce a încasat două galbene în 90 de secunde, al doilea pentru o simulare.

Eliminarea brazilianului, care a bifat primul său meci de la revenirea în Franța după Campionatul Mondial din Qatar, a ridicat semne de întrebare în rândul francezilor, informează sport.es.

Francezii au dubii în legătură cu eliminarea lui Neymar

Neymar este deja cunoscut pentru modalitățile în care a reușit să se 'strecoare', în plin sezon, pentru a merge în Brazilia pentru a sărbători diferite evenimente alături de familie și apropiați. De la Carnavalul de la Rio până la ziua de naștere a surorii sale și petrecerea de Anul Nou.

Brazilianul a fost mereu fie accidentat, fie suspendat sau indisponibil în perioadele menționate, apărând însă în petrecerile menționate, stârnind mare indignare de-a lungul timpului. Astfel, eliminarea cu Strasbourg a ridicat mari semne de întrebare, în contextul în care PSG urmează să joace pe 1 ianuarie, iar jucătorul nu va fi disponibil.

Există voci care susțin că jucătorul și-a forțat eliminarea tocmai pentru a fi liber în noaptea dintre ani, oamenii așteptându-se să îl vadă în Brazilia, la petrecere.

Christophe Galtier: "Primul cartonaș galben încasat este o decizie foarte severă în comparație cu numărul de faulturi suferite de Neymar"

După meci, Christophe Galtier, antrenorul lui PSG, a admis că al doilea galben primit de Neymar este meritat, având în vedere că a simulat, însă a contestat primul cartonaș încasat de brazilian, dar și anumite faulturi ale jucătorilor de la Strasbourg care nu ar fi fost sancționate corespunzător de arbitrul Clement Turpin și ar fi provocat frustrarea elevului său.

"Înțeleg că există frustrare, nervozitate. El a încercat să își găsească ritmul, și-a dorit foarte mult să joace în următoarele două meciuri.

Mă așteptam la un meci dificil pentru că Strasbourg a avut timp să îl pregătească. Îmi pare rău că anumite intervenții excesive asupra jucătorilor mei nu au fost sancționate mai sever, iar ele au provocat frustrarea lui Neymar.

Înțeleg simularea. Am revăzut faza și da, este simulare, merita cartonaș galben. Însă cu câteva minute înainte a primit o lovitură puternică și mi se pare că primul cartonaș galben încasat este o decizie foarte severă în comparație cu numărul de faulturi suferite de Ney. Și nu au fost faulturi ușoare", a spus Christophe Galtier, citat de RMC Sport.