FOTO ȘI VIDEO Neymar, eliminat pentru simulare! Două galbene în 90 de secunde pentru starul lui PSG

Neymar Ligue 1 PSG strasbourg Franta
Data publicarii: Miercuri 28 Decembrie 2022, 23:44
Data actualizarii: Joi 29 Decembrie 2022, 00:03

Neymar, fotbalistul lui Paris Saint-Germain, a fost eliminat în partida cu Strasbourg (2-1), contând pentru etapa cu numărul 16 din Ligue 1.

Revenit la echipa de club după Cupa Mondială din Qatar, la care Brazilia a fost eliminată în sferturile de finală, Neymar a fost titular în partida de pe Parc des Princes alături de Kylian Mbappe, însă a părăsit terenul după doar 63 de minute.

Neymar, eliminat pentru simulare în PSG - Strasbourg

Brazilianul a văzut primul cartonaș galben în minutul 61, la scorul de 1-1, când l-a lovit cu brațul în figură pe Adrien Thomasson, în tentativa de a scăpa de atacul adversarului.

90 de secunde mai târziu, Neymar a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. De această dată, sud-americanul a plonjat în careul advers pentru a obține un penalty, însă arbitrul Clement Turpin a considerat că decarul lui PSG a simulat și l-a sancționat în consecință.

În aceste condiții, Neymar va fi suspendat pentru meciul cu Lens, care se va disputa pe 1 ianuarie, în următoarea etapă din Ligue 1.

Pentru Neymar a fost a noua eliminare din carieră (cinci la PSG, trei la Santos și una la Barcelona). Trei dintre ele au fost directe, iar restul de șase pentru cumul de cartonașe galbene.

• Marquinhos a deschis scorul în minutul 14 pentru PSG, însă tot fundașul gazdelor a restabilit egalitatea după autogolul din minutul 51. Golul victoriei a fost reușit de Kylian Mbappe, din penalty, în minutul 90+5.